Tahran yılda 25 santimetre çöküyor

06.12.2018'de eklendi06.12.2018-12:43 'de güncellendi
İran'ın başkenti Tahran'ın her yıl ortalama 25  santimetre çöktüğü bildirildi.  Kentin metropol  yerleşiminin yüzde 10'unu ve kuzeybatı kırsalını içine alan bölge her yıl ortalama 25 santim çöküyor. Bilim adamlarına göre çökmenin sebebi yer altı sularının tükenmeye yüz tutması.

İran İnşaat ve İskan Araştırmaları Merkezinden bilim adamları,  "Nature" dergisinde yayımladıkları makalede, başkent Tahran ve çevresindeki yer  çökmesi olgusuna ilişkin araştırmalarının sonuçlarını paylaştı.

2003-2017 yılları arasında uydu fotoğraflarını inceleyen bilim  adamları, şehir merkezinin yüzde 10'unu ve kuzeybatıdaki kırsal alanları içine  alan bölgenin her yıl 25 santimetre yere battığını tespit etti.

Ani batma sonucu kentteki yol ve binalarda çatlaklar, kırsal  bölgelerde ise toprakta derin çukurlar oluştuğu belirtildi. Tahran kırsalında bu  şekilde açılan bir çukura düşen bir çiftçinin saatlerce yerin altında kaldığı  ifade edildi.

Ayrıca yağmur sularının tarla kenarlarında meydana gelen derin  oluklara dolması nedeniyle ekili toprağın yeterli düzeyde sulanmadığı ve bunun  ürün hasadını olumsuz etkilediği kaydedildi.

Bölgedeki yer çökmesi düzeyinin dünyanın en yüksek seviyesinde  olduğuna dikkati çeken bilim adamları, bunun sebebinin artan nüfusun  ihtiyaçlarını karşılamak üzere inşa edilen barajlar, dönemsel kıtlıklar ve Kaçak  su kuyuları nedeniyle yer altı sularının tükenmeye yüz tutması olduğunu kaydetti.

Yer altı su yataklarının batma ve göçüklerle dolması nedeniyle  yenilenme olanağının da ortadan kalktığına işaret edildi.

15 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Tahran, Asya kıtasının en büyük  metropollerinden biri konumunda bulunuyor.

Bu makaleye ifade bırak