İstanbul

Yerel Haber
28 Eylül 2014 - 16:46

TAKSİM’DE FATSA İÇİN SİYANÜR EYLEMİ

IHA

Taksim meydanında toplanan bir grup, Fatsa ve Ünye’de siyanürle altın madeni çıkarılmasını protesto ederek eylem yaptı.
Fatsa- Ünye Doğa Koruma Platformu üyeleri, Taksim meydanında Fatsa ve Ünye bölgesinde siyanür ile altın madeni çıkarılmasını protesto etti. Grup üyelerine destek verenlerin arasında CHP Milletvekili Melda Onur da yer aldı. ”Fatsa-Ünye halkı siyanüre direniyor” yazılı pankart açan grup, slogan atarak tepkilerini gösterdi.
Grup adına yapılan açıklamada, doğal zenginliklerin talan edildiği savunularak şöyle denildi: “Bölgenin yer altı kaynakları el değmemiş şekilde durmaktadır. Bölgeyi mercek altına alan sermaye çevreleri çeşitli bahanelerle girdikleri bölgelerde yer altı analizi yaparak bölgenin maden zenginliklerini tespit etmektedir. Suyumuzdan sonra şimdi de Karadeniz’in yer altı zenginliklerine göz dikiyorlar. Bir şirket altın madeni çıkartmak için çalışma başlatmıştır. Bir yıl önce başlayan çalışma kapsamında şirket ağaçları kesmiştir. 900 ton civarı altın olduğu iddia edilen bölgede açılan kuyularda siyanür ile altın ayrıştırılmaya başlanacağı ifade ediliyor. Siyanür çok ciddi hastalıklara ve ölümlere yol açar. Siyanür ile altın aranmasına doğal zenginliklerimizin talan edilmesine karşıyız.”
Grup, eylemlerinin ardından sessizce dağıldı.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

11°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.