Tank, tüfek de olsa savaş açacaklar

Partisinin grup toplantısında eleştirilerini İstanbul’da üniversite öğrencilerine çok sert müdahalede bulunan poliseve Ak Parti’ye yönelten Kılıçdaroğlu, ‘Buna ileri demokrasi diyorlar ama bence coplu demokrasi demek lazım’ dedi


Tank, tüfek de olsa savaş açacaklarTank, tüfek de olsa savaş açacaklar

ANKARA Milliyet

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, protestocu üniversite öğrencilerine polisin sert müdahalesini, “Eksik olan top, tank, tüfek. Onlar da olsa tam savaş ilan edecekler. O genç kızın polis copları altında tekme tokat dövülmesini dünyaya nasıl anlatacak Recep Bey? Sayın Başbakan sen kimsin ki eleştirilemez noktaya kendini oturtuyorsun? Buna da ileri demokrasi diyorlar, ama bence coplu demokrasi demek lazım” diye eleştirdi.
Kılıçdaroğlu, grup toplantısında eleştiri oklarını İstanbul’da Erdoğan’ı ve rektörleri protesto eden gençlere çok sert müdahale eden polise ve iktidara yöneltti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Toplum olarak bir travma yaşadık. Gençler, Sayın Başbakan’a gidip dertlerini anlatmak istiyorlar, ellerinde pankartlar yürüyüş yapıyorlar. Vay sen misin, coplar, biber gazı. Eksik olan top, tank, tüfek. Onlar da olsa tam savaş ilan edecekler. O genç kızın polis copları altında tekme tokat dövülmesini dünyaya nasıl anlatacak Başbakan? Bizim bildiğimiz siyasetçi eleştiriye açıktır. Başbakan eleştirilemez. Sayın Başbakan sen kimsin ki eleştirilemez noktaya kendini oturtuyorsun? Herkes anayasadaki gösteri ve yürüyüş hakkını kullanabilir. Başbakan’ın talimatı üzerine gereği yapılmıştır, burada üstünlerin hukuku, Recep Bey’in hukuku var. Recep Bey’in yaptığına da demokrasi diyorlar. Buna da ileri demokrasi diyorlar, bence coplu demokrasi demek lazım.”

Hırsız olsalar TBMM’ye girerlerdi
Öğrencilerin dün geldikleri Meclis’e ilk etapta alınmamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Nereye gittikleri izleniyor. Hırsızlık yapsa içeri girerlerdi. Hayali ihracat yapsa AKP’den milletvekili olur, naylon fatura kullansa bakan olur. Ne yapmış bu gençler Allah aşkına? Zaten dövdün yeterince. O gençlere sahip çıkacağız. Bunu Recep Bey bilsin” dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra kabul ettiği gençlere, “Her türlü hukuki desteği size sağlayacağız. Sonuna kadar birlikte olacağız, arkanızdayız. Ama sakın ola ki şiddete yönelmeyin” mesajını verdi.
 CHP grup yönetimi odasında gençlerle birlikte basın toplantısı düzenleyen İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de, “Devlet büyüklerini protesto edenlerin Meclis’e alınmayacağına dair yönetmelik varmış. Ama sağ olsun Başkan, ‘bu YÖK’ü protestodur’ dediği için gençler içeri girebildi” dedi. Erdoğan’la toplantı yapan rektörlerin tavrını eleştiren Sevigen, “Pısırık halde Başbakan’dan talimat alan rektörler, Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocası kadar olamadılar. Öğrencilerine sahip çıkamadılar” dedi.
Sevigen, “Tayyip Erdoğan padişah mı? Böbürlenme padişahım senden büyük Allah var. Kendini padişah sanıyorsa yazık günah. Bu çocukların suçu ne? Hırsızlık mı yolsuzluk mu yapmışlar? Hırsızlık, yolsuzluk yapsalardı Meclis’e girerlerdi” diye konuştu.

Suç aleti dosyamız
Polisin dövdüğü öğrencilerden Aziz Güler de Başbakan Erdoğan’ın, “Molotofla gelmişler” sözüne tepki gösterip önündeki dosyayı göstererek, “Suç aletimiz sadece dosyamız. Bizden korkuyorlar, korkmakta da haklılar. İnatla taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz. Üniversiteler biz olmadan değişmez. Bütün öğrencileri örgütlü mücadeleye davet ediyorum” dedi. Emre Öztürk de polisin orantısız güç kullanmasının ardından bir rektörün bile kendilerine sahip çıkmadığını kaydetti.

 TBMM’nin Dikmen Kapısı’na gelen öğrencilere, GBT kontrolü yapan görevli polisler tarafından “eyleme katılmış oldukları” gerekçesiyle içeri alınamayacakları bildirildi. Öğrenciler, bunun üzerine Sevigen’i aradı. ?Öğrenciler daha sonra Kılıçdaroğlu ile görüştü.

Gençlerin aileleri aranıyor
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup genç de dün TBMM önünde İstanbul’da eylem yapan öğrencilere yönelik polisin müdahalesini protesto etti. TGB Genel Başkanı İlker Yücel, son günlerde TGB üyesi gençlerin ailelerinin telefonla arandığını ve “Çocuğunuz terör örgütüne katıldı” denildiğini öne sürdü.

 

‘DAĞA MI ÇIKSINLAR’
Polis tarafından darp edilen öğrencilerin, dün Sevigen ile görüşmek için geldikleri Meclis’e ilk etapta alınmaması krize neden oldu. Öğrenciler Sevigen’in Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’le konuyu görüşmesinin ardından öğleden sonra Meclis’e girebildiler. .
Sevigen, TBMM önünde yaptığı açıklamada, “Eğer bu insanlar demokratik haklarını kullanamıyorlarsa, ellerindeki dosyayı veremiyorsa, cop, gaz yiyorsa, bunları parlamentoya gelip milletvekilline anlatmak isteyip anlatamıyorsa, Türkiye faşist bir ülke gibi yönetiliyor demektir. Bu çocuklar, TBMM’den başka nereye gidecekler, buraya da giremiyorlarsa dağa mı çıkacaklar, eşkıya mı olacaklar?” diye konuştu. CHP Grubu’nun, “üniversitelerin ve öğrencilerin sorunlarının araştırılması” için verilen önergelerin görüşmelerinde CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, öğrencilere yönelik polisin müdahalesini Milliyet’in manşetini göstererek anlattı.

 

ERDOĞAN POLİSİN MÜDAHALESİNİ SAVUNDU
Davet mi ettik niye geliyorsunuz?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da rektörlerle yaptığı toplantıyı protesto etmek isteyen öğrencilere polis tarafından yapılan sert müdahaleyi savundu. Erdoğan, emniyetin bu tür bir toplantıda rektörlerin güvenliğini tesis etmekle mükellef olduğunu söyledi. Rektörlerle buluşmasını protesto eden gençlerin, toplantıya kendilerinin de katılmak istediği yönünde açıklama yaptığını belirten Erdoğan, “Sizi böyle bir toplantıya davet mi ettik de geliyorsunuz? Bizim şimdi gençlerle de toplantımız olacak ama biz, kusura bakmayın elinde sopayla, taşla, molotofkokteyli ile yumurtalarla gezen gençlerle toplantı yapmayız” dedi.
ANKARA Milliyet

 

BAHÇELİ ÖĞRENCİLERİN HAKKINI SAVUNDU
‘Olmaz olsun böyle demokrasi’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dışarıda haktan, hukuktan, adaletten, insanlıktan bahseden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, içeride “totaliter bir siyasetçi görüntüsü çizdiğini, kendisine yapılan muhalefeti sindirmek için elinden geleni arkasına koymadığını” savunarak, şöyle dedi: “Coplanan ve yerlerde süründürülen öğrenciler, haklarını aramaktan başka bir kaygısı olmayan işçilere yönelik sert müdahaleler, eğer gelişmiş bir demokrasinin göstergeleriyse, diyebileceğimiz sadece ’olmaz olsun böyle demokrasi anlayışı’ olacaktır. Ülkemiz artık kanunsuzluğun, asayişsizliğin, adaletsizliğin, tarafgirliğin, kaba kuvvetin, toplumsal suçların, en aşağılık cinayetlerin boy attığı bir yer haline gelmiştir.” 
TBMM AA

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: