Gündem
12.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.03.2014-2:30

Tanzanya’nın iyilik meleği: Türk sefire

Büyükelçi Ali Davutoğlu’nun eşi Yeşim Davutoğlu, ülkede kahraman gibi görülüyor. Sefire ülke basınında, ‘Mazlumların yüzünü güldüren Türk hanım’ olarak yer alıyor

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Afrika ülkesi Tanzanya’da Türkiye Büyükelçisi Ali Davutoğlu’nun eşi Yeşim Davutoğlu, ülkede yaptığı yardım projelerine bir yenisini daha ekledi. Yardım projeleri nedeniyle kahraman gibi görülen sefire, son olarak ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye bağışında bulundu.

Sürünerek dileniyordu
Ülke basınında ‘Mazlumların yüzünü güldüren Türk hanım’ olarak nitelendirilen Davutoğlu, daha önce ülkede işkenceye uğrayan albinolar için sığınma köyü kurmak, yetimhane açmak gibi projelere imza atmıştı. Davutoğlu, tekerlekli sandalye bağışına ise yolda karşılaştığı bir engellinin hikâyesini dinledikten sonra karar vermiş.
Tanzanya gazetesi Guardian’ın aktardığına göre, Davutoğlu’nu hakerete geçmeye iten kişi ülkenin en büyük kenti Darüsselam’da yaşam mücadelesi veren Samson Mussa olmuş. Üç çocuğu ve eşine bakmaya çalışan Mussa, yüreyemediği için çalışamıyor ve dilenmek zorunda kalıyordu. Mussa, kent merkezine ulaşmak için saatlerce sürünerek ilerliyor ancak bazen eli boş dönüyordu. Mussa, ‘onurlu bir hayat yaşamak için’ istediği tekerlekli sandalyeyi ise çok pahalı olduğu için satın alamıyordu.

‘Hayatımı değiştirdi’
Darüsselam sokaklarında Mussa’ya rastlayan Davutoğlu ise hikâyesini dinledikten sonra yardım etmek için kolları sıvıyor.
Tanzanya basını ülkede birçok kişinin Mussa’nın kaderini paylaşanları görmezden geldiğini ancak Yeşim Davutoğlu’nun onunla ilgilendiğini yazdı. Guardian gazetesinde çıkan haberde, “Davutoğlu’nu tanıyan birçok kişinin anlattıklarına göre ne zaman yolda Samson gibi insanlar görse durup onlara yardım ediyor. İnsanların inançlarına, diline, ten rengine, sosyal statüsüne, kökenine bakmıyor” denildi.
Gazeteye yaptığı açıklamada Davutoğlu’nun tüm vaktini ve parasını ihtiyaç sahiplerine iyilik yapmak için harcadığını söyleyen Samson ise, “Bu asla unutamayacağım bir an. Tüm hayatım boyunca bir tekerlekli sandalyeye sahip olmayı hayal ettim. Hayatımı değiştiren bu hediye için Madam’a teşekkür ediyorum” dedi.

‘Sevgi ırk ayırt etmez’
Guardian gazetesi, haberde Davutoğlu’nun şu sözlerine de yer verdi: “Ben insanların gülümsediğini görmeyi seven bir kişiyim. Sevgiye inanırım ve bu sevgi ten rengine karşı kördür. Sevgi ırk ayırt etmez.”
Elçilik binasında ilk etapta 10 kişiye tekerlikli sandalye dağıtılırken, proje devam edeceği belirtildi.
Haberde ayrıca sefirenin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Naci Koru’nun eşi Canan Koru ile birlikte Vingunguti’de iki ‘tarihi bağış’ yaptığı da belirtildi. Davutoğlu ve Koru’nun 250 sıra ve 16 sınıfa ihtiyaç duyan Vingunguti İlkokulu’nun yanı sıra Mwana Yetimhanesi’ne bağış yaptığı aktarıldı.


Etiketler: Afrika, Tanzanya, Naci Koru
Bilgi YarışmasıSütten yapılan bir çeşit maya olan içecek hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.