Cumartesi

13.08.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 13.08.2010-19:19

Tasarladığı kıyafetler Londra’da satılacak

Moda tasarımcılığına ailesinin izin vermemesi nedeniyle 23 yıl geç başlayan Yasemin Akat, İngiliz markası Ghost için tasarım yapacak

Sitene Ekle

ECE EMREece.emre@gmail.com

İngiliz Ghost firması için tasarım yapacaksınız. Nasıl gelişti bu süreç?
Firma yetkilileri tesadüfen Nişantaşı’ndaki mağazamın önünden geçerken ürünleri görmüşler. Benden randevu aldılar ve  mağazamıza geldiler. Onlar için bir koleksiyon hazırladım ve çok beğendiler. Hem tasarım hem de üretim yapacağım. Şu anda başladık. Ürünler Londra’da sekiz noktada Yasemin Akat for Ghost etiketiyle satılacak. 

Ghost için ne tarz kıyafetler tasarlayacaksınız?
Türkiye’deki koleksiyonumdan farklı olacak. İngilizler üst giyime daha çok önem veriyorlar. Alt grubun sade olmasını istiyorlar. Biraz daha düz kesimli tasarımlar yapacağım.

Buradaki koleksiyonunuz hangi tarzda?
Biraz mistik şeyler yaratıyorum çünkü ruhum mistik. Hanımların almak isteyip de bulamadıkları kıyafetleri düşünerek tasarlıyorum. Çoğu kadının sorunu vücut ölçüleri. Bel, kalça nereden şikayetleri varsa o taraflarını kapatıcı, şık ve ince gösteren giysiler hazırlıyorum.

Ne kadar zamandır tasarımla  uğraşıyorsunuz?
Sekiz yıldır. Başladığımda 46 yaşındaydım. Ev hanımıydım ama sanatla uğraşıyordum. Tasarımcılığa takıyla başladım. Ardından elbise tasarımcılığına geçtim. Herkes elbiseye göre takı yaparken ben takıya göre elbise yapmaya başladım. Hiç sermayem yoktu. Arnavutköy’de manav kulübesinde başladım. Kendim gider, birer metre kumaş parçaları alıp mahalle terzilerinde modelleri diktirirdim. 

Tasarım ile ilgili eğitim aldınız mı?
 Almadım. Bu içimden gelen bir dürtü. Bunu 20’li yaşlarımda yapmak istedim fakat ailem engel koydu. 23 sene ertelemiş de olsam bu engeli aştım.


“Ajda Pekkan ve  Sezen Aksu müşterim”
n Kıyafetlerinizi tercih eden ünlüler kimler?
Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Arzum Onan, Demet Akbağ, Ayşe Arman müşterilerimiz arasında. Berna Laçin programı için şu an bizden giyiniyor. “Yaprak Dökümü” dizisinde Deniz Çakır ve “Gönülçelen” dizisinde Tuba Büyüküstün ekrana bizim kıyafetlerimizle çıkacak.


Karadeniz fıkralarına konu olan bayan ve erkek baş kahramanlar kimlerdir ?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.