Pazar

09.09.2018 - 01:30

Tatil dedik bağrımıza bastık

Sitene Ekle
İnsallık Halleri  |  Şebnem Burcuoğlu sebnem.burcuoglu@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Almanya’da yürütülen bir psikoterapi çalışması göstermiş ki çiftlerin ayrılma oranları yaz tatili sonunda artıyor, hatta boşanmaların üçte biri tatil sonrası gerçekleşiyor

Uzun bir tatili geride bıraktık. Nasıl, alışabildiniz mi evinize, ofisinize?

Dönüş zor mu geldi? Gelir tabii...

Sinirleriniz tepenizde mi? Yavaş, sakin...

Rutinden bıktınız, istifa etmeyi mi düşünüyorsunuz? Yok artık, bir durun, derin bir nefes alın. Boşanmayı mı kafaya koydunuz? Hop! Neler yaşandı o yaz tatilinde?

Kış aşkı

Geçtiğimiz hafta son dönemde boşanmalarda yaşanan artışla ilgili bir yazı yazmış ve çağımızın boşanma sebepleri arasında sabırsızlık, tahammülsüzlük, tüketim çılgınlığı gibi sebepler saymıştım. Hatırı sayılır bir boşanma sebebi daha varmış da ben atlamışım; tatil. Evet, Almanya’da yürütülen bir psikoterapi çalışması göstermiş ki çiftlerin ayrılma oranları yaz tatili sonunda artıyor, hatta boşanmaların üçte biri tatil sonrası gerçekleşiyor. Acep nedendir?

İntikam sıcak yenir

Her zaman derim yaz mevsiminin insanı sevdiğinden soğuttuğunu. Hatta şu yaz aşkı denilen şey bence en acilinden kış aşkına dönüştürülmeli zira o yapış yapış cehennem sıcağında bırakın sevdiceğinizin kolunu şefkatle okşamayı, kendi kolunuza bile dokunmak istemiyorsunuz.  İşte tam da bu yüzden kısa dönemli oluyor yaz aşkları, sıcak yüzünden yani. Şu sözünü ettiğim araştırma da intikam hislerinin sıcak havada yoğunlaştığını ortaya çıkarmış. Demek ki neymiş, intikam soğuk değil, sıcak yenen bir yemekmiş.

Hadi tamam, o pek sevgili sıcak havanıza daha fazla yüklenmeden sıradaki boşanma sebebine geçiyorum; boş zaman geçirmenin kişi üzerinde yarattığı depresyon, yani tatil depresyonu. “Ay zaten yılda on beş gün ancak tatil yapıyoruz, onda da depresyona girecek halimiz yok herhalde!” diyenlere son derece hak veriyorum ancak ben değil, yapılan başka bir araştırma şunu diyor: “Hiçbir şey yapmadan geçirilen günler sonucunda IQ’nuzdan yirmi puan kaybedebilir, tatil dönüşünde siz eski siz olmayabilirsiniz.”

Çekirdek aile tatilde

Ortaya atılan bu araştırma üzerine düşündüğümde tatil dönüşü boşanmalara kendimce bir sebep daha buldum. Çekirdek bir aile düşünelim. Anne çalışıyor, baba çalışıyor, çocuk bakıcıya teslim edilmiş, yani her bireyin kendi hayatı var. Derken yaz geliyor, tatile çıkılıyor. Gerçi son dönemde bakıcıyla tatile çıkmak moda ama hadi örneğimizi normalleştirelim, bakıcı yok. Hayır, çiftimizin arkadaş grubu falan da yok yanlarında, öyle kel gibi üçü gidiyor. Birinci gün aile saadeti, ikinci gün aile saadeti derken üçüncü günün aile cinnetine bağlanma olasılığı hiç de düşük değil arkadaşlar. Boş zaman var, beyin kaynatan bir sıcak var, doğal yani, insan türlü türlü şeylere takabilir kafayı. Kafamızın içindeki çekmecelere saklanan düşünceler yerlerinden fırlayabilir. Olmaz demeyin, her şey olabilir. Bu sebeple diyorum ki, bir kere de kış tatilini deneyin ve bana deneyimlerinizi yazın.

Tatil dönüşü çıldırmamak için...

- İşe başlamadan bir gün önce dön

- Evini çiçek gibi hazır bırak

- Bir sonraki tatilini planla

- Hafta sonları şehirden uzaklaş

Maya takviminin de bitişi konu alınarak dünyanın sonu ile ilgili çevrilen Hollywood yapımı filmin adı nedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.