Geri Dön

Gökçeada'da sörf keyfi!

Kefaloz Koyu'nda unutulmaz anlar...

Gökçeada'da sörf keyfi!

Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen sporcular, önceki gün başlayan etkinlikte, Kefaloz Koyu'nun eşsiz güzelliğinde, dinmek bilmeyen rüzgara eşlik ettiler.

Şenliği organize eden Volkite Sörf Okulu yöneticisi Volkan Günel, yaptığı açıklamada, etkinliğin Türkiye'deki tüm kiteboard okullarının bir araya geldiği festival olduğunu söyledi. Günel, ''Şu anda 10 okuldan 50 kadın ve erkek sporcu burada sörf yapıyor'' dedi.
Günel, tüm yelken sporlarında olduğu gibi bu spor dalında da en büyük ihtiyaçlarının rüzgar olduğunu ifade ederek, ''Gökçeada'da rüzgar fazlasıyla var. Yılın 300 günü rüzgarlı geçen bir yer. Ada olmasından dolayı rüzgar kesintisiz esiyor. Bulunduğumuz yer Gökçeada'nın Kefaloz mevkisi. Burası aynı rüzgar şartlarını bulabileceğimiz ender yerlerden birisi'' diye konuştu.

RÜZGAR VAR, DALGA YOK
Gökçeada'nın İstanbul'a yakınlığından dolayı ulaşım sorunu bulunmadığını dile getiren Günel, şunları söyledi:
''Tüm yaz boyunca bu sporun meraklıları buraya geliyor. Bundan sonra daha da çoğalacağına inanıyorum. Bölgeye sadece Türkiye'den değil, Bulgaristan, Romanya ve Fransa'dan da çok sayıda sporcu gelip, rüzgar sörfü yapabiliyor. Burası rüzgar sörfü yapabilmek için mükemmel bir yer. Deniz rüzgar olmasına karşın dalgasız.''
Fethiye'de ''Fethiye Surf Center'' adlı kiteboard okulu bulunan Taner Aykurt ise, Gökçeada'nın bu spor dalı için bulunmaz bir bölge olduğunu dile getirdi.
Güzel bir ortama sahip Gökçeada'nın uçurtma sörfü açısından bir merkez olacağına işaret eden Aykurt, bu sporu yapmak için Yelken Federasyonu'ndan bir destek görmediklerini, destek vermesi için yaptıkları bir çok başvurunun ise cevapsız kaldığını öne sürdü.
Şenlik, bugün sona erecek.

KİTEBOARD NEDİR?
Ayakların kayaklara bağlı olduğu bir board üzerinde, dikilerek sörf yapar gibi, ancak güçlü bir ''kite'' (uçurtma ya da paraşüt) ile suyun üzerinde, havanın da etkisi ve yardımıyla yapılan sörftür. Denizin üzerinde hareket ederken, kite, uçak kanatları gibi kaldırma etkisi oluşturur. Eğer bu durum yeterince güçlü olursa, rüzgar sporcuyu yerden ya da deniz yüzeyinden rüzgarın etkisiyle hareket ettirir.
Ekstrem sporlar arasında yıldızı gittikçe parlayan ''uçurtma sörfü'', yaklaşık 15 yıl önce Fransa'da gelişmeye başladı. Rüzgar kontrolüne dayalı bir board sporu olan ''kiteboard'' windsurf'ü andırır. Yapılan ciddi araştırma ve geliştirmeler, yeni uçurtma tasarımları, güvenlik sistemleri ve verilen kaliteli eğitimler sayesinde, bu spor dalı çok daha güvenli ve eğlenceli hale geldi.

Bu tezgaha gelenler, oynamadan gitmiyorİstanbul'da şarkılar söyleyerek pazarcılık yapan Mevlüt Akın, eğlenceli halleriyle sosyal medyada fenomen haline geldi. Akın’ın pazar tezgahına gelen müşteriler alışverişini oynayarak ve göbek atarak yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber