Geri Dön

Terkedilmiş yerleşimler: Kayaköy

Kayaköy, Fethiye’de bulunan ve tahmin edemeyeceğiz kadar güzel eski bir yerleşim yeridir. Peki, ne oldu da Kayaköy yalnızlığa terk edildi?

Terkedilmiş yerleşimler: Kayaköy

Yüzyıllar boyunca Yunanlar ve Türklerin bir arada yaşadığı bu köyde Türkler tarım ve hayvancılıkla, Yunanlar ise zanaat ve ticaretle ilgilenmiştir. Ancak iki ülke arasında yaşanan savaş, bu yöredeki dostluk bağlarını da zedelemiştir.

1923 yılında gerçekleşen mübadelelerde Anadolu’da yaşayan Hıristiyanlar Yunanistan’a, Balkanlarda yaşayan Müslüman Türkler ise Kayaköy’e getirilmiştir. Ancak bu yöreye alışamayan halk Anadolu’nun başka yerlerine göç etmiştir.

Köyün terk edilmesinden sonra Kayaköy, hayalet kasaba olarak anılmaya başlamıştır. 14. yüzyıldan beri bölgede varlığını koruyan kasabanın mimarisi Bizans döneminden esinlenmiştir.

Evler birbirinin manzarasını ve ışık kaynağını kesmemek için kademeli olarak inşa edilmiştir. Taş evlerin çoğu iki katlıdır ve 1000 kadar ev bulunur.

Günümüzde turistlerin uğrak yeri olan Kayaköy, görenleri güzelliğiyle büyülemektedir. Bölgede pek çok ufak kafe ve turistik eşya satan dükkan da bulunmaktadır.

Bu tezgaha gelenler, oynamadan gitmiyorİstanbul'da şarkılar söyleyerek pazarcılık yapan Mevlüt Akın, eğlenceli halleriyle sosyal medyada fenomen haline geldi. Akın’ın pazar tezgahına gelen müşteriler alışverişini oynayarak ve göbek atarak yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber