Isparta

Yerel Haber
31 Temmuz 2015 - 11:56

Tekno mobil, Demirel için yarışacak

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) teknoloji fakültesi öğrencileri tarafından geliştirilen Tekno Mobil, ağustos ayında TÜBİTAK tarafından yapılacak alternatif enerjili araç yarışlarına, Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in anısına katılacak.

IHA

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) teknoloji fakültesi öğrencileri tarafından geliştirilen Tekno Mobil, ağustos ayında TÜBİTAK tarafından yapılacak alternatif enerjili araç yarışlarına, Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in anısına katılacak.
SDÜ Teknoloji Fakültesi’nde 14 kişilik ekip tarafından üretilen ve Tekno Mobil adı verilen elektrikli araç, TÜBİTAK tarafından her yıl yapılan Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda, SDÜ’yü temsil edecek. Yarış öncesi eksiklikleri tamamlanan araç Hükümet Meydanı önünde Vali Vahdettin Özkan’ın da katılımıyla tanıtıldı. 1 yıl süren bir çalışmanın ürünü olan Tekno Mobil’de Japonya’dan gelen motor dışındaki tüm parçalar yerli üretim. Toplam ağırlığı 285 kilo olan aracın saatteki hızı 135 kilometreye ulaşabiliyor. Aracın 100 kilometredeki yakıt maliyeti 2 lira.


Hükümet Meydanı’na getirilen Tekno Mobil, meydanda bir süre tur attı. Üzerine, merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i simgeleyen fötr şapkanın konulduğu aracı inceleyen Vali Vahdettin Özkan, araçla ilgi bilgi aldı. Özkan, böyle bir teknolojinin Isparta’da üretilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yarışmaya Isparta’dan araç katılacak olmasının övünç kaynağı olduğunu belirten Özkan, "Türkiye’nin kalkınması, gençliğin milli manevi değerlerle beraber teknolojik anlamda üretilmiş olun bu katma değeri alması, öğrenmesi, öğretmesi ve topluma sunması önemli" dedi.

Tekno Mobil’in danışmanlığını yapan SDÜ Teknolojik Malzemeler Araştırma ve Uygulama Merkezi görevlisi Hidayet Yıldız ise aracın yarış standartlarında 85, standart dışında 135 kilometre hıza ulaşabildiğini söyledi. Aracın Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda SDÜ’yü temsil edeceğini belirten Yıldız, geçen yıl ’Cimri Mobil’ adını verdikleri araçla yarışmaya katıldıklarını ve 42 araç içinde 5’inci olduklarını hatırlattı.
Yıldız, bu sene 54 aracın katılacağı yarışta daha iyi derece elde etmeyi umduklarını belirterek, “Bu yılki yarışlar bizim için çok daha anlamlı. Bu sene merhum Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel anısına yarışlara katılıyoruz. İnşallah anısını güzel bir şekilde yad ederek kendisini temsil edebiliriz" dedi.
Kocaeli’de 3 Ağustos’ta başlayacak yarışlara SDÜ, Tekno Mobil’in yanı sıra Cimri Mobil’le de katılacak.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.