1 Ghz geliyor!

Yıl sonuna doğru, bilgisayarların gigahertz bariyerini aşmasından yedi yıl sonra, çip hızı 1 Ghz olan cep telefonlarının da piyasaya çıkması bekleniyor. Qualcomm şirketinin 1Ghz çipi Snapdragon, Samsung ve HTC markalı bazı telefonlarda kullanılacak.

1 Ghz geliyor!

Bu çip, cep telefonlarına üstün multimedya özellikleri kazandıracak; Snapdragon sayesinde cep telefonlarıyla 12 megapiksellik fotoğraflar çekmek, ekranından 720p HD görüntü izlemek mümkün olacak.
Oyun özelliklerine gelince; mesela bugünün Nokia N96’sı, 2000 yılında piyasaya çıkan iyi bir dizüstü bilgisayarın gücüne sahip. Grafik işlemcisi konusunda uzman şirket Nvidia’nın cep telefonları için ürettiği APX 2500 çipi, 1999 yılında çıkan bilgisayar oyunu Quake 3’ü cep telefonunda çalıştırabilmek için yeterli güçte. Nvidia, daha güncel oyunları cepte çalıştırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Ya internet...
Cep telefonu kullanıcıları, telefonlarından internette masaüstü bilgisayarlardakine yakın bir performans bekliyor; ancak cep telefonları zaten sosyal iletişim ağları ve video paylaşım konusunda başarısını kanıtlamış durumda.
Sözün özü, önümüzdeki yıllarda insanın cep telefonuna daha fazla entegre olduğu bir döneme, telefonun yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmesine tanık olacağız.

17 Kasım 2019 Magazin Bülteni17 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber