Geri Dön

Boeing, uzay kapsülü Starliner'ın test uçuşlarını yine erteledi

Boeing, Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot taşımak için tasarladığı Starliner kapsülünün deneme uçuşlarını yine erteledi. İlk insansız deneme uçuşlarının altı ay ertelendiğini açıklandı.

Boeing, uzay kapsülü Starliner'ın test uçuşlarını yine erteledi

Boeing, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşımak için tasarladığı Starliner kapsülünün test uçuşlarını yeniden erteledi. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen bir test esnasında uzay aracında hata tespit eden şirket, bunun arkasından birincil insansız test uçuşlarının altı ay ertelendiğini açıkladı.

Boeing ve NASA, erteleme kararından önce aslında bu ay (Ağustos 2018) ilk deneme uçuşunu gerçekleştirmek istiyordu. Ama ‘acil durum kaçış sistemi’nde saptama edilen hata ve ABD Hükümet Yükümlülük Ofisi’nin geçtiğimiz ay sunduğu raporun ardından zaten Ağustos 2018 hedefinin yerine getirelemeyeceği aşağı yukarı belirlenmiş olmuştu.

Altı aylık ertelemeyi bugün ifade eden Boeing,”Birincil insansız yörünge uçuşumuza 2018’in sonu veya 2019’un başları gibi çıkacağız.” ifadelerini kullanıyor. Şirket, insanlı deneme uçuşları için de 2019’un ortalarını, yani önümüzdeki yaz aylarını hedefliyor. Durdurma öncesinde ise bu uçuşların Kasım 2018’de yapılması planlanıyordu.

Boeing’in bütün deneme uçuşlarını başarıyla tamamlaması halinde bu sefer sıra devlete ait uçuşlara gelecek. Ancak bunun için önce NASA’dan Starliner’ın astronot taşımak için tamamıyla hazır olduğunu bildiren bir sertifikasyon alınması gerekiyor. Bu aşamanın da tamamlanmasının arkasından tam 9 sene sonradan Amerikan astronotlar her yerde ABD topraklarından uzaya çıkmaya başlayacak.

İstanbul'a kar yağacak mı? Bünyamin Sürmeli canlı yayında açıkladıCNN TÜRK meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli İstanbul'a kar gelecek mi sorusunun cevabını Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem 13 programında yanıtladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber