Geri Dön

Büyüklere oyuncaklar

Teknoloji firmaları da yetişkinlerin stresin üstesinden gelebilmesi, yağlarını eritebilmesi ve yalnızlıklarından kurtulabilmeleri için peşi sıra zımbırtılar geliştiriyor.

Menderes Özel

Nevi şahsına münhasır insanların yaşadığı dünyanın en teknolojik ülkesi Japonya’nın son yıllardaki en önemli sorunu yaşlanan nüfus ve her geçen gün daha da göbeklenen bireyler. Bu olgudan yola çıkan teknoloji firmaları da yetişkinlerin stresin üstesinden gelebilmesi, yağlarını eritebilmesi ve yalnızlıklarından kurtulabilmeleri için peşi sıra zımbırtılar geliştiriyor. Hatta oyuncak firmaları artık çocuklardan çok yetişkinleri hedefliyor.

Şu anda nüfusunun beşte biri 65 yaş üstü olan Japonya’da bir hükümet raporuna göre, bu yaş grubunun nüfusa oranı 2055’te yüzde 40.5 olacak. Ülkenin yaşlanma dışında diğer ciddi sorunuysa şişmanlama. Tokyo’da geçen nisan ayında kabul edilen bir yasayla, işyerlerinin 40-74 yaş arası çalışanlarının bellerini ölçmesi bir zorunluluk haline getirildi. Yasaya göre, bel ölçüsü erkeklerde 83.75 santimi, kadınlardaysa 88.50 santimi geçenler “hasta” diye sınıflandırılacak ve işyerleri cezalandırılacak.

25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber