Çinli yetkililer, silinen WeChat mesajlarını geri alabildiklerini itiraf etti

WeChat'te silinen mesajların telefon ve bilgisayarlarda kayıtlı kaldığı belirtildi. Çinli yetkililer, şüpheli bir telefondan suçluları yakalamak için silinen WeChat mesajlarının alınabildiğini açıkladı. WeChat bir hükümet gözetim aracı olarak kullanılabilir ve hatta bir kez silinen mesajlar yetkililer tarafından alınabilir.

Çinli yetkililer, silinen WeChat mesajlarını geri alabildiklerini itiraf etti

Onur Binay/milliyet.com.tr

Çinli yetkililer, WeChat'teki silinen mesajların telefon ve bilgisayarlarda kayıtlı kaldığını belirtti. WeChat'in ana şirketi Tencent, "WeChat herhangi bir sohbet geçmişini saklamaz. Bunlar, sadece kullanıcıların telefonlarında ve bilgisayarlarında saklanıyor" diyerek bu durumu reddetti.

Tencent, "WeChat, büyük veri analizi için kullanıcı sohbetlerinden herhangi bir içerik kullanmıyor. WeChat'in teknik modeli kullanıcı sohbetlerini saklamıyor veya analiz etmiyor." dedi.

Bu durum Çinli web kullanıcıları arasında, kullanıcı gizliliği ihlallerinin kabul edilmesine neden oldu. Birçoğu, kendi özel konuşmaların okunmasını engellemek için harekete geçti.

Tartışmalar, dünyanın büyük bir kısmının teknoloji şirketlerinin kullanıcı veri saklama politikalarını yeniden gözden geçirdiği ve Avrupa'nın yeni veri politikalarının 25 Mayıs'ta yürürlüğe girdiği bir zamanda ortaya çıkıyor.

Mart ayında Avustralya Savunma Bakanlığı , güvenlik gerekçelerini açıkça belirtmediği halde, uygulamanın savunma standartlarına uymadığını söyleyerek askeri nedenlerle WeChat'ı yasakladı.

11 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber