Geri Dön

Face ID mi yoksa Touch ID mi daha hızlı?

Face ID teknolojisinin akıllı telefonun kilidini açmak için daha hızlı olduğunu düşünebilirsiniz ancak durum öyle değil. iPhone X ile gelen Face ID, iPhone 8 ve 7'de de bulunan Touch ID ile karşılaştırıldı. Apple'ın iPhone X'teki Face ID yüz tanıma sistemi, kilidi Touch ID'den daha yavaş açıyor.

Face ID mi yoksa Touch ID mi daha hızlı?

Onur Binay/milliyet.com.tr

Apple, iPhone X ile parmak izi okuyucusu Touch ID yerine yüz tanıma teknolojisi olan Face ID ile yola devam edeceğini açıklamıştı. Tom’s Guide ekibiyse Face ID ve Touch ID'nin kilit açma sürelerini bir kronometre ile karşılaştırdı.

Testi gerçeklkeştiren Mark Spoonauer, "24 saatten fazla bir süredir iPhone X'de Face ID'yi kullanıyorum ve daha eski iPhone 7 Plus cihazımda Touch ID'yi kullanırken olduğundan daha yavaş telefonumun kilidini açtığını söylemek için bir kronometreye ihtiyacım yok. Bunu kanıtlamak için yine de bir kronometre uygulaması kullandım." dedi.

Spoonauer, iPhone X kilidini Face ID ile açmanın 1.2 saniye, iPhone 7 Plus kilidini Touch ID ile açmanın ise 0.91 saniye sürdüğünü belirtti. Cihazı açtıktan sonra yukarı kaydırmayla kilit ekranına ulaşmanın da 0.4 saniye daha sürdüğü ve toplamda 1.8 saniyenin geçtiği belirtildi. Touch ID ile bu süre toplam 1.16 saniye.

Buna benzer bir karşılaştırmada, Touch ID hızlı açma yöntemi gibi görünüyor ancak TechCrunch'ın Matthew Panzarino'nun işaret ettiği gibi, gerçek zamanlı kullanımda Face ID, Touch ID'den daha verimli bir etkileşim sağladığı için avantajlara sahiptir.

Touch ID'ye sahip olarak, bir bildirim açmak için, bildirime dokunmanız ve ardından iki adımlı bir hareketle bildirimi açmak için Touch ID'yi kullanmanız gerekiyor. Face ID ile, bildirime hafifçe dokunduğunuzda telefon yüzünüzü tanır, daha az ilgili eylemle daha hızlı açılıyor.

Face ID, birinci nesil bir teknoloji ve ama Touch ID'ye göre daha yavaş. Gelecekte, Face ID gelişecek ve çok daha hızlı hale gelecek. ancak kullanıcıların çalışma biçimine alıştıklarında daha hızlı ve doğal bir biyometrik kimlik doğrulama yöntemi olacak.

Kırmızı Bank bundan sonra Milliyet.com.tr'deKırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle olacak... İlk bölüm için takipte kalın...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber