Geri Dön

iPhone X’in Face ID’sini tek yumurta ikizleri test etti! Peki Face ID testten geçebildi mi?

Phone X, 3 Kasım'da dünyanın belli ülkelerinde satışa sunulacak. Bazı medya kuruluşları iPhone X'in Face ID'sini oldukça farklı bir formatta test etti. Nasıl mı? Tek yumurta ikizleriyle Face ID’yi kandırmaya çalıştılar. Peki iPhone X’in Face ID’si tek yumurta ikizlerin testinden geçebildi mi?

iPhone X’in Face ID’sini tek yumurta ikizleri test etti! Peki Face ID testten geçebildi mi?

Onur Binay/milliyet.com.tr

iPhone X’in resmi olarak satışa çıkmasına iki gün gün kala farklı bir testle karşı karşıyayız. Mashable ve Business Insider, ele geçirdikleri iPhone X’in Face ID’sini oldukça farklı bir formatta test etti. Tek yumurta ikizleri ile Face ID’yi kandırmaya çalıştılar. Dünyada tam olarak kaç tane ikiz ikizin bulunduğuna dair iyi bir sayı yok, söylenen 1,000 kişiden 32'sinin ikiz olduğu.

Mashable, iPhone X’in kilidini açmak için Face ID’ye önce tek yumurta ikizlerinden birisinin yüzünü tanımlattı. Ardından yüzünü tanımlatmayan diğer kardeşin Face ID’ye yüzünü tanımlatması istendi ve Face ID tanımlama işlemini başarıyla gerçekleştirdi. Daha sonra iPhone X’in Face ID’sine ikizlerden hangisi yüzünü gösterirse göstersin Face ID telefonun kilidini açtı. Bir diğer testte ise bu sefer tek birisinin yüzü iPhone X’e tanımlatıldı. Yüzü tanımlatılmayan diğer kardeş iPhone X’i eline aldığında Face ID aradaki farkı belirleyemedi ve telefonun kilidini açtı.

Business Insider’ın yaptığı test sonuçları doğrudan Mashable’ın testi ile karşılaştırıldı. Business Insider, ikizlerden önce birisinin yüzünü Face ID’ye tanımlattı. Ardından diğer kardeş güneş gözlüğü, şapka gibi objelerle Face ID’yi kandırmayı denedi ve Face ID’nin onu telefonun sahibi olan kardeşi gibi algılayarak telefonun kilidini açtığı görüldü. Ardından diğer kardeş şapka gibi objeler olmadan Face ID’yi kandırmaya çalıştı ancak Face ID bu sefer onun telefonunun sahibi olmadığını algılamayı başardı telefonun kilidini açmadı.

Apple, Face ID’de A11 Bionic çipinin sahip olduğu nöral sistemi kullanıyor ve Apple zamanla Face ID’nin daha akıllıca çalışmaya başlayacağını söylüyor. Gelecekte Face ID, ikizlerin daha doğru bir şekilde keşfedebilir.

Face ID kalitesinden değişiklik yaptığı iddiasını yalanlamıştı

Apple'ın iPhone X üretimini hızlandırmak için Face ID sensörünün standartlarından taviz verdiği iddia edilmişti. Apple tarafından yapılan açıklamada, ilk ilan ettiği 1.000.000: 1 doğruluğunun hala geçerli olduğunu irdeliyor. Apple Face ID sensörü için üretimi hızlandırmak adına kalite standartlarından vazgeçtiği iddiasını yalanladı.

Apple, Face ID'nin hassasiyetinin 1 milyonda 1’lik bir hata payına sahip olduğunu ve eski Touch ID teknolojisindeki hata payının ise 50 binde 1 olduğunu açıklamıştı. Face ID'nin nokta projektörü, yüze 30 bin kızılötesi ışın yayan bir donanıma sahip. Bloomberg ise söz konusu sensörü üretmenin zorluğuna dikkat çekmiş ve üretilen parçaların sadece yüzde 20’sinin Apple’ın standartlarına uygun olduğu öne sürmüştü. Apple ise bir açıklama yayınlayarak bu iddiayı yalanladı.

28 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni28 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber