Geri Dön

iPhone X'in kablosuz ve hızlı şarj özelliklerinden nasıl yararlanabilirsiniz?

iPhone X, 3 Kasım'da dünyanın belli ülkelerinde satışa sunulacak. iPhone X, hem Lightning yoluyla hızlı şarj hem de Qi yastığı ile kablosuz şarj olma özelliğini destekliyor. Ancak hiçbir seçenek kutudan çıkmıyor.  iPhone X'in kablosuz ve hızlı şarj özelliklerinden nasıl yararlanabilirsiniz?

iPhone X'in kablosuz ve hızlı şarj özelliklerinden nasıl yararlanabilirsiniz?

Onur Binay/milliyet.com.tr

Apple, geçen gün düzenlediği etkinlikte iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'a hızlı şarj özelliği eklediğini açıkladı. Bu özellik yeni iPhone modellerinin pilini 30 dakikada sadece yüzde 50 şarj edebiliyor. ızlı şarj Android cihazlarda yıllardan beri varlığını sürdürüyor ve Apple'ın sonunda bu özelliği telefonlarına eklemesi güzel. Bu arada bütün cihazlar Qi uyumlu kablosuz şarj aksesuarlarını destekliyor.

Ne yazık ki, Apple'ın yeni iPhone'larının kutusundan çıkan adaptörler hızlı şarjı desteklemiyor. Bu, hızlı bir şarj cihazına ayrı yatırım yapmanız gerekeceği anlamına geliyor.

Apple tarafından satılan en ucuz hızlı şarj cihazı, 49 dolarlık MacBook için 29W USB-C güç adaptörü. Bununla birlikte, USB-Power Delivery ile uyumlu bir üçüncü şahıs USB şarj aleti daima satın alabilirsiniz. Aynı hızlı şarj standardı Google tarafından Pixel cihazlarında kullanılıyor ve ayrıca birçok amiral gemisi Android cihazıyla da destekleniyor.

iPhone X ile birlikte Apple, ilk kez bir akıllı telefonunda kablosuz şarj desteği de sunmaya başladı. Şu an için cihaz yalnızca 5 watt’lık kablosuz şarj pedlerini destekliyor olsa da gelecek yazılım güncellemesi ile 7.5 watt şarj pedlerini de destekleyeceği söyleniyor.

Apple henüz AirPower üzerinde çalıştığı için şu anda yalnızca üçüncü parti kablosuz şarj pedlerini kullanabiliyorsunuz. Örneğin 59.99 dolara Belkin’in ya da mophie’nin ürettiği kablosuz şarj pedlerini alarak iPhone X’un kablosuz şarj desteğinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

iPhone X'in fiyatı ne kadar?

Apple'ın iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri ile birlikte duyurduğu, iPhone X'in Türkiye satış fiyatı sonunda belli oldu. iPhone X, Apple'ın en pahalı akıllı telefon olacak.

Apple, iPhone X'in Türkiye satış fiyatını kendi web sitesi üzerinden duyurdu. iPhone X 64 GB'ın fiyatı 6099 TL, iPhone X 256 GB'ın fiyatı 6899 TL olarak belirlendi. Bu fiyatı ile iPhone X, Apple'ın en pahalı akıllı telefonu oldu. iPhone X'in ABD fiyatı ise 999 dolar.

iPhone X ile birlikte duyurulan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ın fiyatı da geçtiğimiz gün açıklanmıştı. iPhone 8 64 GB 4199 TL'ye, iPhone 8 Plus 64 GB 4799 TL'ye satılacak. iPhone X'in satış fiyatı iPhone 8 Plus'tan 1200 TL, iPhone 8'den 1800 TL daha pahalı.

Analistler, iPhone X’un ilk haftada yalnızca 2 ila 3 milyon adet satacağını tahmin ediyorlar. Bu da cihazın ön sipariş vermesinin çok zor olacağı anlamına geliyor. iPhone X'i Apple Store'dan satın almak isterseniz 3-4 hafta sonraya gün verdiğini belirtelim.

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber