Geri Dön

'Klavye ve mouse dönemi kapanıyor’

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı Consumer Electronics Show’un açılışında 11’inci ve son kez konuşan Bill Gates, klavyenin ortadan kalkacağını, bilgisayarların 10 yıl içinde el hareketleriyle kullanılacağını söyledi.

Şükrü Andaç

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı Consumer Electronics Show’un (CES) açılışından bir gün önce konuşan Microsoft’un kurucusu ve Başkanı Bill Gates, günümüzde internet ve bilgisayarların her an her yerde olduğunu, önümüzdeki on yıl içinde de çok büyük teknolojik gelişmeler beklediğini söyledi.
11’inci kez CES’in açılış konuşmasını yapan Gates, bunun son olduğunu, Temmuz 2008’den itibaren kendisini hayır işlerine adayacağını, o tarihten itibaren eşi ile birlikte kurduğu “Bill ve Melinda Gates” vakfında tam zamanlı olarak iş başı yapacağını söyledi.
Ancak Gates, yıl sonuna kadar olan geçiş aşamasında özellikle şirketteki yazılım işlerinin takibine devam edecek.

Yazılıma odaklanın

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı açılış konuşmasında geleceğin teknolojilerinden bahseden Gates, dijital dünyanın kullanıcı merkezli olacağını, özellikle medya ve eğlence sektöründe yazılımın öne çıkacağını belirtti. “Dijital dünyanın amacı insanların birbirine rahatça ulaşmasını sağlamak olacak” diyen Gates, bu amaç için en iyi yazılımların internet ortamında çalışacağını vurguladı.

El hareketine dikkat

Bill Gates, bilgisayar kullanıcılarının yakın zamanda “klavye” ve “mouse”u bir kenara atacaklarını ve bunun yerine iPhone’da olduğu gibi bilgisayarlarını el hareketleriyle kullanacaklarını ifade etti. Gates, “Gelecekte bilgisayarlı mobilya ve ev eşyalarının olduğu bir dünya olacak” dedi.

Tüm dünyada kullanılan bilgisayar sayısının 1 milyar adedi, ADSL olarak da adlandırılan geniş bant internet kullanıcısı sayısının 250 milyonu aştığını, dünya nüfusunun yüzde 40’ının cep telefonu kullanıcısı olduğunu söyleyen Gates, tüm bu alanlarda son 10 yılda hızlı adımlar atıldığını, yakın gelecekte bunun çok daha ötesine gidileceğini sözlerine ekledi.

Şarabı tanıyan dijital masa

Gates, CES’teki sunumu sırasında Microsoft’un geliştirdiği üstü dokunmatik ekranlı sehpa görünümündeki Surface adlı bilgisayarı da tanıttı.
Yeni model cihaz, üzerine konulan eşyaları kolaylıkla tanıyabiliyor.
Örneğin, üstüne konan şarap şişesinin içindeki şarabın özelliklerini tarif edebiliyor. 30 inç boyutunda yüksek çözünürlükte ekranı bulunan üründeki yazılım sayesinde, kullanıcılar otel, restoran, tiyatro ve benzeri konularda bilgiye erişebiliyor.
Tamamen dokunmatik olarak çalışan cihaz üzerinde dijital fotoğrafların görüntülenmesinin yanı sıra, video dosyalarının da oynatılması sağlanıyor. Fuarda görücüye çıkacak ilginç ürünlerden bir demet...

Esnetmek serbest

LG Philips, 14.3 inç boyutundaki (A4 kağıt boyutları) yeni esnek LCD ekranını fuarda sergiliyor. 1200 x 800 piksel çözünürlüğündeki 16.7 milyon renk gösterebilen esnek kağıt ekran sadece 300 mikron (0.3 milimetre) kalınlığında ve 180 derece bakışa bile tam görüntü veriyor.

Foto müzik üssü
Dijital fotoğraf makinesi ve çerçeve üreticisi Mustek, iPod uyumlu yeni modelini tanıttı. Mustek PF-i700 modeli ürün, 7 inç boyutunda LCD ekran ile iPod kurulum istasyonuna sahip.
Kullanıcılar bu yeni ürünle bir yandan iPod’larındaki fotoğrafları çerçevede görüntülerken, diğer taraftan da cihazdaki müzik parçalarını dinleyebilecek.

Enerjisini güneşten alıyor

Fuarın çevreci modelleri arasında öne çıkan ürünlerden biri de güneş enerjisiyle çalışan Bluetooth kulaklık oldu.
Iqua tarafından geliştirilen ve “BHS-603 sun” adı verilen kulaklık araç kiti sistemini destekliyor ve farklı markalı cep telefonları, PDA’ler ve bilgisayarlarla uyumlu olarak çalışıyor. 14 gram ağırlığındaki ürün 200 saat bekleme, 9 saat konuşma süresini destekliyor.

Teknolojiyi Milliyet’ten takip edin

CES’te sergilenen son teknoloji ürünlerinden ilginç örnekler yarından itibaren Milliyet’te yer alacak.
18 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasında öne çıkan gelişmeler...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber