Geri Dön

Mobil İnternet Ne Kadar Hızlanacak?

Türkiye'de 3G döneminin başlamasıyla beraber hızlanan mobil internet, gelecek yıllarda hangi hızlara ulaşacak? Operatörler, beklentilerini açıkladılar. İşte, geleceğin mobil internet hızları.

Mobil İnternet Ne Kadar Hızlanacak?

Bilgiye daha hızlı ulaşmak için, kullandığımız cihazların yetenekli olması tek başına yeterli olmuyor. Mobil internet, bu deneyimi tamamlamak için gereken en büyük ihtiyaçlardan biri.

Bu durumu ispatlayan en iyi örneklerden biri de tabletler. Kimse hatırlamasa da, 2000'li yıllardan önce piyasada olmalarına rağmen mobil internetin eksikliği, bu evrimin gerçekleşmesini engelledi.

168 Megabit hız geliyor

3G'nin kullanılmasıyla beraber yeni bir döneme de girilmiş oldu. Sadece donanımlar değil, tüm alışkanlıklarımız da değişti. Türkiye ile 2009 yılında tanışan 3G'nin veya mobil internetin geleceği de şimdiden belli oldu.

Aşağıda, operatörler tarafından paylaşılan bu verileri görebilirsiniz;

2010 yılında 21 Mbps'yi gören 3G hızı, 2011'de 43,2 Mbps'ye ulaşırken, önümüzdeki yılda hedef 84 Mbps olacak, sonrasında ise 168 Mbps olacak.

Bu hızların ne anlama geldiğini, bir örnekle açıklamak gerekirse 700 MB büyüklüğündeki bir CD, 2013'ten sonra sadece 33 saniyede indirilebilecek.

Teoride durum bu şekilde!

Tabii ki bu rakamlar, teorideki rakamlar. Uygun baz istasyonları ve uygun cihazlarla beraber bu hızlara ulaşmak mümkün olabilir. Ancak bu konforu her yerde isteyenler, hayal kırıklığına uğrayabilirler.

4G konusunda henüz bir açıklama yapılmamasına rağmen mobil internet hızları konusunda bu projeksiyonun çizilmesi, bu ekosistemin desteklediği tüm üniteler adına sevindirici bir gelişme.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu tezgaha gelenler, oynamadan gitmiyorİstanbul'da şarkılar söyleyerek pazarcılık yapan Mevlüt Akın, eğlenceli halleriyle sosyal medyada fenomen haline geldi. Akın’ın pazar tezgahına gelen müşteriler alışverişini oynayarak ve göbek atarak yapıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber