Geri Dön

Sanal dünya, gerçek toplantı

PlayStation 3 için gelişirilen sanal dünya Home iş dünyası için gerçek bir toplantı platformu olabilir mi?

Sanal dünya, gerçek toplantı

Menderes Özel

Sony, PlayStation 3 için geliştirdiği sanal dünyası, bir bakıma da sosyal iletişim ağı Home’u (Ev) geçen haftalarda deneme amacıyla hizmete sokmuştu. Facebook, sanal dünya Second Life ve başarılı bir oyun lobisinin karışımı olarak tanımlayabileceğimiz PlayStation Home’da kullanıcılar Second Life’taki gibi bir avatar (temsili sanal kişi) yaratıp bu dünyaya adım atıyor. Ev sahibi oluyor, dekore ediyor, arkadaşlarıyla ortamlara girip çıkıyor, evine misafir kabul ediyor falan filan. Bu “ev”e girmek bedava, ancak ileride daha güzel evler satın almak, döşemek, yeni giysiler almak için gerçek para ödemek gerekecek.

Şimdi İngiltere’de Home’u, işadamlarının toplantı ortamı olarak düzenlemek amacıyla bir araştırma yapılıyor. Amaç işadamlarının dünyanın veya ülkenin dört bir yanındaki ofislerinden kalkıp da merkeze gelmesi yerine ofislerindeki koltuklarından şirket toplantısına katılmasını sağlamak. Böylece şirketler adına büyük tasarruflar yapılabilecek.
Araştırma ekibinin başında bulunan Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. Nipan Maniar, sanal dünya konseptinin eğitim amacıyla da kullanılabileceğinin altını çiziyor. Evden çıkmadan derse gitmek veya bir kursa katılmak para ve zaman tasarrufunu işaret ediyor. Bunun çevreye olan katkısı da bir ulaşım aracı kullanılmadığı için atmosfere fazladan karbondioksit salınmaması. Kısaca, artık her eve girmeye başlayan bu sanal dünyalar yakın gelecekte bugünden oldukça farklı bir yaşam ritmi olacağını işaret ediyor. Belki de gün gelecek hayat yalnızca sanal evrenlerde sürecek...

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber