Türkiye'nin ilk küp uydusu 2020'de uzaya fırlatılacak

"Türkiye'nin ilk pocketqube uydu" projesini hazırlayan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Takımı, tasarımlarını 2020 yılında uzaya fırlatacak.

Türkiye'nin ilk küp uydusu 2020'de uzaya fırlatılacak

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi Makine, Elektrik-Elektronik ve Malzeme Mühendisliği öğrencilerinden kurulu Grizu-263 Uzay Takımı, "Türkiye'nin ilk pocketqube uydu" projesiyle kendi tasarımlarını hazırladı.

Daha önce ABD'de düzenlenen "CanSat Competition" Model Uydu Yarışması'nda dünya ikinciliği elde eden Grizu-263 Uzay Takımı, hedeflerini yükselterek "Türkiye'nin ilk pocketqube uydu" projesini başlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Sistemleri Test Laboratuvarı ile TU Delft Üniversitesi'nin teknik destekleriyle sürdürülen projede, 7 kişilik ekip çalışmalarını 5 danışman eşliğinde sürdürüyor.

Takım kaptanı Muzaffer Duysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, pocketqube'ün 5x5x5 santimetre boyutlarında standartları olan bir küp uydu olduğunu belirterek, bu küp uyduyu uzaya göndereceklerini söyledi.

Uyduda bulunan kamera yardımıyla dünyanın fotoğraflarını çekmeyi, birkaç sensörle farklı veriler almayı hedeflediklerini belirten Duysal, şunları kaydetti: "Uzayda 3 yıl kalması planlanıyor. Şu an fırlatma tarihini 2020 yılı haziran ayı olarak düşünüyoruz. Küp uydular maliyetleri düşük olması ve insan gücünün daha az emekle kısa sürede üretilmesi nedeniyle çok tercih edilen uydular. Son 10 yılda inanılmaz revaçta olan uydular. Biz de bu yönde yeni belirlenmiş pocketqube standardı ortaya çıktı. Bunu üretme gereği duyduk. Bu uydularla birlikte bunun bütün kartlarını biz kendimiz üniversitemizde üreteceğiz."

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber