Eğitim

08.10.2018 - 10:15 | Son Güncelleme: 08.10.2018-10:18

Telefonu yasaklayan okulun öğrencileri daha başarılı

Yapılan çalışmalarda, telefon ve teknolojinin sınıf dışında bırakıldığı ders süreçlerinde öğrencilerin daha çok etkileşime geçip derse katıldığı ortaya çıkıyor.

Sitene Ekle

Pek çok ebeveyn, çocuklarının okula telefon götürüp götürmemesi konusunda derin endişeler yaşıyor. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuç ise kaygıların ne kadar doğru olduğunu destekleyecek türde. Çocukların -hangi sınıfta olursa olsun- derslere ve okula dikkatini verebilmesi için telefonunu evde bırakması gerek.

Louis-Philippe Beland ve Richard Murphy tarafından yapılan ve Centre for Economic Performance tarafından yayımlanan araştırmaya göre, telefonunu okulda bırakmak, öğrencinin hayatı için ekstra bir etüt haftası kadar değerli.

16 yaşındaki öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada, cep telefonunu yasaklayan okullara odaklanıldı. Yasak itibariyle öğrencilerin yüzde 6.4 oranında daha fazla başarılı olduğu ve notlarının bu oranda yükseldiği görüldü. Bu ise, haftaya 5 gün daha eklemekle eşdeğer.

Yapılan çalışma sonucunda ulaşılan bu iddialı veri, tartışmaların uzunca bir süre daha devam edeceğini ortaya koyuyor.

Andaç ÜZEL

 


Hangisi futbol terimlerinden değildir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX