Terrace zincirine altı halka daha ekleyecek

Terrace konseptli konut projelerini Büyükada’ya taşıyan İnanlar İnşaat, bu yıl gerçekleştirdiği 3 projeye gelecek yıl 6 halka daha ekleyerek 350 ile 400 milyon dolar arasında bir ciroya ulaşmayı hedefliyor


Terrace zincirine altı halka daha ekleyecekTerrace zincirine altı halka daha ekleyecek

EMLAK - TEBERNÜŞ KİREÇCİ

Terrace Bahçe, Avlu 138 ve Terrace Lido projeleri ile yılı kapatan İnanlar İnşaat, gelecek yıl geçekleştireceği proje sayısını  ikiye katlayarak altıya çıkardı. Firma, 350-400 milyon dolar arasında ciro hedefliyor.
Önümüzdeki yıl lansmana çıkacakları altı yeni proje için kolları sıvadıklarını ve diğer yandanda teslimlere hazırlandıklarını belirten İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, Terrace konseptine devam edeceklerinin ilk sinyallerini verdi. 2011’de Terrace konseptinin Bomonti, Sarıyer ve Kartal olmak üzere 6 yeni noktada daha kendini göstereceğini söyleyen İnan, “Yılın ilk aylarında Bomonti’deki projemiz, ardından Sarıyer’deki 3 projemiz ile Anadolu yakasındaki 2 projemiz lansmana hazır hale gelecek. Anadolu yakasındaki projelerden birini 32 Group ile ortak gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

Üç projede teslim zamanı
Ayrıca 2010’da başlayan üç projenin yılın ilk yarısında teslim edileceğini belirten İnan, yeni projelere de değindi. İnan, “6 yeni projede 900 ile 1.000 konut imal etmeyi planlıyoruz. Bu konutlardan ciro beklentimizi ise yaklaşık 350-400 milyon dolar olarak öngörüyoruz” diye konuştu.
Artık geride kalan yılın kendileri açısından dolu dolu ve verimli geçen bir yıl olduğunu kaydeden İnan, 45 yıldır her şeyin üzerinde tuttukları ‘Önce İnsan’ felsefesini tüm projelerine yansıtarak ‘doğru yaşam alanları’ sunan projeler geliştirdiklerini söyledi. 

Sosyal sorumluluk projelerini unutmadı
2010 yılında sosyal sorumluluklarını unutmadıklarını belirten İnan, “2010 yılında kurulan Mimar Sinan Vakfı’na ait vakıf projelerimiz hareketlendi. Sultanbeyli’de Bedrettin İnan Erkek Öğrenci Yurdu, Sağlık Ocağı ve Aşevi projeleri tamamlanarak hayata geçirildi. Erzincan’da Ayla İnan Kız Öğrenci Yurdu inşaatı başlatıldı. Projenin tamamlanma aşamasına doğru hızla ilerliyoruz. Bunların yanısıra yine Erzincan’da Terzi Baba Koleji ve Kreşi inşasına başlamak üzereyiz” dedi.

‘Ekonomi büyür, konut sektörü ivme kazanır’
Gelecek yıl ekonominin ve buna bağlı olarak tüm sektörlerin yüksek bir ivme kazanacağını söyleyen İnan, bunların başında inşaatın geldiğini kaydetti. 2015’e kadar bu çıkışın süreceğini öngören İnan, “Konut kredilerinin enflasyonun gerisinde kaldığı bu dönemi göz önünde bulundurursak gayrimenkul fiyatlarında bir gerilemenin söz konusu olacağını düşünmüyorum. Gayrimenkul fiyatlarında -üstelik yabancılara konut satışının kolaylaştırılması için alınacak kararlar eklenirse- düşüşten ziyade kademeli olarak artışlar olacak” diye konuştu.

 

İnşaat sektörü, 2011’de yüzde 10 büyüme hedefliyor
Sekiz çeyrek üst üste  küçülmenin ardından 2010’da büyümeye geçen inşaat sektörünün 2011’de yüzde 10 büyüme yakalayacağı öngörülüyor. 
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “gelişmeleri ekonomi toparlanmaya başladı olarak algılıyor ve düzenli büyümeye geçeceğinin sinyali sayıyoruz” dedi.
Bu yıl sağlanan yüksek büyüme nedeniyle gelecek yıl oransal olarak  rakamların daha düşük kalacağını dile getiren Eren, “Ben 2011 için yüzde 10’larda bir seviye öngörüyorum” diye konuştu.       
Eren, uluslararası piyasaları değerlendirirken krizin etkisiyle birçok ülkenin yatırımlarını durdurduğunu, ancak 2011’de yurtdışı pazarlarda da açılımın  başlayacağını ümit ettiğini, bunun işaretlerini gördüklerini söyledi.
Yatırımları en fazla sekteye uğrayan bölgelerin başında Rusya ve Körfez  ülkelerinin geldiğini kaydeden Eren, “Rusya’da hem olimpiyatın kazanılması, hem 2012 kış  olimpiyatlarının yaklaşmış olması nedeniyle biraz daha hareketlenme var. Ayrıca daha 8 yıl olmasına rağmen Körfez’de  de olimpiyatın Katar’a gitmesi önemli bir etken olacak”  dedi.
Öte yandan İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu’da inşaat sektörünün kendine has yapısı nedeniyle ekonomideki büyümeleri geriden takip ettiğini, küçülmelerden ise büyük bir hızla etkilendiğini belirtti.

Kredi kullananlar arttı
Geçen yılki daralmanın yarattığı baz etkisinin belirleyici bir rol üstlendiğini belirten Koçoğlu, “Büyümede özel sektörün inşaat harcamaları ağırlıklı oldu. 2010 yılında  konut sektöründe yaşanan hareketlilikte bu özel alanın büyüme performansında etkili oldu. Konut stokunun azalmasıyla yeni konut yatırımlarında canlanma gözlemlendi. Nitekim, 2010 yılının 9 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre belediyeler  tarafından verilen yapı ruhsatında yüzde 10.3 artış meydana geldi” diye konuştu.
Konut kredisi  kullanan kişi sayısında ciddi bir artış gözlendiğini söyleyen Koçoğlu, “2009 Haziran ayında konut kredisi  kullanan kişi sayısı 64 bin 598 kişi iken 2010 Haziran’da sayı 107 bin 957 kişiye ulaştı” dedi.

 

‘Yeşil’ler tek çatı altına toplanıyor 
Y ve Y GYO ile Yeşil İnşaat Yapı Düzenleme ve Pazarlama birleşti. Bundan sonra her iki şirket faaliyetlerine Y ve Y GYO çatısı altında devam edecek.
Y&Y GYO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Işık Gökkaya, 30 Haziran 2010 tarihinde mevcut tüm aktif ve pasifleri ile Yeşil İnşaat Yapı Düzenleme ve Pazarlama’nın Yeşil İnşaat Yapı Düzenleme’ye devrolduğuna dikkat çekerek birleşme nedeniyle şirket sermayesinin arttığını belirtti.
Çıkarılmış sermayenin 24 milyon 151 bin 319 TL’den 235 milyon 115 bin 706 TL’ye çıktığını dile getiren Gökkaya, “Bu yolla birleşme oranı yüzde 10 ve değiştirme oranı yüzde 8438,57548 olarak belirlendi. İki grup şirketinin birleşmesinden doğacak sinerji ve mevcut profesyonel yönetim kadrolarının yönlendirmesiyle birleşme sonrasında etkinlik ve kârlılığımızı artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Devletin iyi niyeti dönüşüme yetmedi
İstanbul’un bundan sonraki gelişiminde kentsel dönüşümün önemli bir role sahip olduğunu kaydeden Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark, bu konuda herkesin hemfikir olduğunu dile getirdi.
Kentsel dönüşümün zorlu bir süreç olduğunun altını çizen Binark, “Gayrimenkul sahiplerinin ekonomik gücü aynı değil. İşin sosyal yönünü unutulmamalı ve kimse mağdur edilmemeli. Mevcut uygulama iyi niyetle hareket etmesine rağmen bugüne kadar sadece 2-3 proje gerçekleştirdi. Çünkü projelerin önü, belediye organizasyonuna bağlanan bir ihale süreciyle kesiliyor” dedi.
Bu sürecin uzun ve şirket yeterliliğinden yoksun olduğunu belirten Binark, “Yapılacak kentsel dönüşüm, özel mülkiyet  olan gayrimenkullerin farklı bir planlamayla yenilenmesi, çağdaş standartlara getirilmesi ve rantabl olmayan gayrimenkullerin birleştirilerek şehre geri kazandırılması  yönünde olmalıdır. Kentsel dönüşümde devletin müdahalesinin azaltılarak serbest piyasa ekonomisinin işlemesine imkan verilmelidir” diye konuştu.
Bu konuda Almanya’dan ve Beyrut’tan örnekler veren Binark, “İç savaş sonunda Beyrut’un merkezi tamamı ile yıkılmıştı. Devletin şirketi yapılamayan gayrimenkulleri istimlak ederek kenti yeniden imar etti” dedi.

Murat Binark’ın dönüşüm formülü:

1-  İşin sosyal yönünü unutmadan ve belli kesimleri mağdur etmeden bir çözüm bulunmalı. 
2- Yapılacak kentsel dönüşüm, özel mülkiyeteki konutları farklı bir planlama çerçevesinde yenilemeli ve çağdaş standartlara getirmeli.
3- Rantabl olmayan gayrimenkullerin birleştirilerek şehre geri kazandırılmalı.

 

Hukukçulara özel yüzde 3 indirim
Kartal’da tamamlanmak üzere olan adliye sarayının karşısında  yer alan Aura Residence’ta özel bir kampanya düzenleyen Propa İnşaat, hukukçulara özel yüzde 3 indirim  yapıyor.
Kartal Adliye Sarayı’na yakınlığı ve E-5 üzerindeki merkezi konumu ile  kolay ulaşım imkanı olan projede donanımlı home-office’ler bulunduğunu belirten Propa İnşaat İcra Kurulu Başkanı Can Reşit Özçiçek, projeyi avukatların adliye sarayına yakın büro ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak tasarladıklarını dile getirdi.
Ofislerin 48 ile 72 metrekare arasında değiştiğini belirten Özçiçek, daha büyük ihtiyaçlar için ofislerin birleştirilebileceğini söyledi. Kullanılabilir alanın 425 metrekareye kadar çıkabildiğine dikkat çeken Özçiçek, “Büyütülebilen ofislerin tümü ofis altyapısıyla birlikte sunuluyor” diye konuştu.
Adliye Sarayı’nın bitiş tarihinin yaklaştığına dikkat çeken Özçiçek, inşaatın yüzde 55’inin tamamlandığını ve projenin 2011 sonunda teslim edileceğini açıkladı. Toplam 195  bölümün olduğu projede fiyatlar 180 bin TL’den başlıyor.


Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum:
Finans
 • BIST 100
 • 93003.00
 • 0.00
 • EURO
 • 5.62
 • 0.33
 • DOLAR
 • 4.82
 • 0.34
 • ALTIN
 • 189.52
 • 0.24