Geri Dön

Futbola gizlenen skandal

Milliyet Ankara Bürosu spor haberlerinden sorumlu Cemal Ersen'in geçen sezon oynanan Trabzonspor- Beşiktaş maçına ilişkin haberiyle ilgili bir eleştiri geldi. Ancak futbolcu Ergin Keleş'in durumu okur eleştirisini haksız kılıyor

Futbola gizlenen skandal

Cemal Ersen 26 Ağustos tarihli Milliyet Spor'da Beşiktaş'ın Trabzonspor ile geçen sezon deplasmanda oynadığı maçta talimatlara aykırı hareket ettiğini, olayı, Federasyon’un bilgisayarlı sisteminin ortaya çıkartdığını, hükmen yenilgiye yol açacak bu hatanın, Haluk Ulusoy ve yönetimi tarafından saklandığını öne sürdü.
Deniz Barış  adlı okurumuz 'Gizlenen skandal' başlıklı haberin kendisini de 'skandal'  olarak yorumlamış. İtiraz ettiği noktalar şöyle:
1) TFF'nin resmi açıklamasıyla uyumlu olarak Sivasspor'un başvurusunun, itiraz süresinin bitmiş olması nedeniyle usulden reddedildiği yazılmış ancak, BJK'nin maç kadrosundaki statüye aykırılığın maç sırasında veya hemen sonrasında tespit edilmesine rağmen örtbas edildiği şeklindeki bilginin kaynağı Cemal Ersen tarafından belirtilmemiş. TFF'nin bilgisayar sistemi denmiş. Böyle gazetecilik olur mu? Editör yok mu, hesap soran, nerede kaynağın diyen yok mu arkadaş?

‘Trabzon kadrosu nasıldı?’
2) Haber yapılmadan önce gazetecilik ilkeleri gereği, aynı maçtaki Trabzonspor kadrosu nasılmış acaba, statünün ilgili maddesine uygun muymuş, eğer uygun değilse Sivasspor bu kulüp aleyhine neden başvuruda bulunmamış, hatta sezon boyu diğer takımlar bu kurala ne derece uymuş bir araştırılmış mı? TFF'nin internet sitesinden bir zahmet araştırtın, o maçta Beşiktaş 3, Trabzon ise 2 adet, 1985 ve sonrası doğumlu futbolcuyla oluşturmuş kadrolarını ve maç tarihi itibariyle bu 5 futbolcunun hiçbirinin sözleşme tescillerinden itibaren 2 yıllık süre dolmamış (Serdar Kurtuluş, Atilla Özmen, Burak Yılmaz-BJK; Ergin Keleş, Ferhat Çökmüş-TS). Bakın Beşiktaş daha fazla genç futbolcu oynatmış hem de, kanunun lafzı değil, özü önemli ise gençliğe daha çok mu önem vermiş ne? O zaman haber niye yalnızca BJK aleyhine. Kimin üç puanını alıp kime vereceğiz şimdi?

‘Niye itiraz etmediler?’
3) Başkanının FB kongre üyesi olduğu bilinen Sivasspor'un, UEFA'ya katılmak için üçlü averaja da saçma bir gerekçeyle itiraz ettiği, TFF'yi UEFA'ya şikâyetle tehdit ettiği konularına neden değinilmemiş haberde? Kalecisi haksız yere oyundan atıldığı halde hem de 2-0 geriden gelip o Trabzon maçını kazanan, sezon boyu haksızlıklarla mücadele eden, golü sayılmayan BJK aleyhindeki bu haber yapma aceleciliğinin (yoksa BJK düşmanlığı mı diyelim) sebebi nedir? Beşiktaş sahada 12 kişi mi oynamış, maçı hakem hatasıyla mı kazanmış, Trabzonspor neden itiraz etmemiş?
Tamam, ille de ya GS ya da FB şampiyon olsun, tirajlar bal olsun. BJK lige galibiyetle başladı ya, hemen baltalayalım.

Cemal Ersen'in yanıtları
Spor Servisi Müdürü Cem Şengül, Ankara Bürosu Spor Haberleri Şefi Cemal Ersen'in yanıtlarını Milliyet Okur Temsilcisi’ne iletti:
1- Gizlenen skandal haberinde haber kaynağı çok net bir şekilde belirtildiği halde adı geçen okuyucunun bunu görmezden gelmesi anlaşılır gibi değildir!
Haberde Sivasspor kulübü başkanının Futbol Federasyonu'na yaptığı yazılı itirazın tarihi, Futbol Federasyonu'nun araştırması sonunda Bilgi İşlem Ünitesini'nin talimatlara aykırı davranışı onayladığı, Futbol Federasyonu'nun bunu resmi internet sitesinde 'haber bülteni' olarak duyurduğu ortada iken okuyucunun haber kaynağı olarak neyi görmek istediği de merak konusu olmuştur!
Çok anlaşılır ve yalın bir ifade ile "Haberin kaynağı Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi açıklamasıdır!"
Bakınızwww.tff.org 25.08.2008 tarihli haber detayları...
2- Gazetecilik ilkelerinden söz eden sayın okur Trabzonspor'un kadrosunun nasıl olduğunu sormuş. Beşiktaş'tan üç, Trabzonspor'dan iki oyuncunun adını verip, 1985 ve daha sonra doğumlu olmalarına karşın hiç birinin talimata uygun olmadığı sanırım gözünden kaçmış! 

Trabzonsporlu Ergin Keleş
O maçta 18 kişilik Trabzonspor kadrosunda talimata uyan oyuncunun adı Ergin Keleş'tir. Ergin 1 Ocak 1987 doğumludur ve Trabzonspor kulübü ile ilk resmi sözleşmesini 26 Ağustos 2002 tarihinde yapmıştır. Keleş bu süreçte iki kez önce Sebatspor'a, sonra da Sakaryaspor'a yarımşar sezon kiralık gitmiştir. Yani Ergin'in kulübü değişmemiştir. Kiralık oynaması Trabzonspor ile devam eden tescilinin devam etmesine yine talimatlar gereği engel değildir.
Okuyucu sanırım bu teknik detayı bilmediği için Trabzonspor'un o Beşiktaş maçı kadrosunda yaşı 1985 ve sonrası doğumlu hiçbir futbolcunun iki yıl süreyle tescil edilmediği yanılgısına düşmüştür. O maçta talimata uyan futbolcu tekrar ediyorum Ergin Keleş'tir.
Dolayısıyla okuyucunun iddia ettiği gibi Trabzonspor'un puanının silinmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir.
Bu federasyonun Bilgi İşlem Ünitesi tarafından da doğrulanmıştır. Sayın okuyucu bu bilgiye de inanmıyor ise Bilgi İşlem Müdürlüğü'ne ulaşarak doğrulatabilir!
3- Sivasspor Kulübü Başkanı'nın üçlü averaja itirazı ile ilgili konu haziran ayında Milliyet'te üç kez haber olmuştur. Sayın okuyucu bu konuyu "gizlenen skandal" başlıklı haberin içinde niçin görmek istemiştir, bu da anlaşılamamıştır.
Beşiktaşlı futbolcuların o maçtaki mücadelesi, kaleci Rüştü'nün oyundan atılıp takımın maçı on kişi tamamlaması, ve kazandığı haklı galibiyet ile söz konusu haberin bağlantısı da keza. Haberde talimatlara aykırı bir durumun tespiti ve sonuçları yer almıştır. Kimse Beşiktaş kulübüne düşmanca bir tavır sergilemediği gibi Beşiktaş aleyhinde 'haber yapma aceleciliği' içinde de olmamıştır.

Kırmızı Bank bundan sonra Milliyet.com.tr'deKırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle olacak... İlk bölüm için takipte kalın...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber