Geri Dön

Işın-kalkan ekibi

Işın-kalkan ekibi

Işın-kalkan ekibiBurak GÖRAL
Işın-kalkan ekibi
Yeni bir "Star Wars" seyretmeyeli 16 yıl oldu. Yeni bölüm mayıs ayında ABD'de, ekimde ise bizde gösterime giriyor. Film şimdiden öylesine bir çılgınlık yarattı ki, insanlar sadece fragmanını seyretmek için bilet parasını gözden çıkarıyor.George Lucas ve arkadaşları 1977 yılında, yaratıcılığın giderek azaldığı Hollywood'da önemli bir çıkışın öncülüğünü yaptılar. Zamanında 11 milyon dolara mal olan ilk "Star Wars" filmi, dünya çapında 513 milyon dolarlık gişe başarısı sağlamıştı. Film şaşırtıcı bir biçimde "Bölüm 4" (Episode IV) diye başlıyordu. 1980 ve 1983 yıllarında iki tane devam filmi yapıldı. Onlar da rekor kırdılar. Lucas, 16 yıl sonra hikayenin başına döndü ve şimdilerde "Star Wars : Episode 1 - The Phantom Menace" ile dünya "Star Wars" fanatiklerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Lucas, serinin öncesini anlatan diğer üçlemenin ilkini kısa bir zaman önce bitirdi. İlk filmde olaylar Luke Skywalker'ın babası Annakin Skywalker'ın çocukluğundan başlıyor. Annakin (Jake Lloyd), arkadaşı Obi-Wan Kenobi (daha önce Alec Guiness'in oynadığı rolde bu kez Ewan MacGregor var), ona yol gösteren Yoda ve usta bir jedi savaşçısı olan Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) ile imparatora karşı bilinçlenmeye başlar. Annakin'in sahip olduğu gücü kötüye kullanmasına ve Darth Vader olmasına daha uzun bir zaman vardır tabii. Bu arada İmparator Palpatine'in nasıl senatörlükten diktatörlüğe vardığını da göreceğiz.
Ayrıca bu filmde Annakin Skywalker küçükken tanıştığı Prenses Amidala'ya (bu rolde Natalie Portman var) aşık oluyor. Hatta tam 1 yıl sonra çekimlerine başlanacak olan "Episode II"da da evleneceklermiş. Luke ve Leia'nın annesi ilk filmden belli oluyor yani.
Bu arada kurgu odasından gelen bir dedikodu, filmin finali hakkında bir fikir veriyor. Serinin üçüncü filmi "Jedi'nin Dönüşü"nü (The Return of the Jedi) seyredenler hatırlarlar. Filmin finalinde üç ayrı mekanda üç ayrı mücadele paralel kurguyla anlatılıyordu. Yeni filmin finalinde de böyle bir şey varmış. Bu arada Annakin'in delikanlı çağını ikinci filmde kimin oynayacağı da tartışılmaya başlanmış durumda. George Lucas'ın aklında Ethan Hawke varmış. Doğrusu yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen cüsse itibarıyla (ilerde Darth Vader olacağını da düşünürsek) rolüne pek uymuyor gibi gözüküyor. Ama George Lucas bu, belki de bilgisayar teknolojisiyle bu işi de halleder...!
Filmin yüzde 95'i dijital olarak çekilmiş. Yani "Star Wars Episode I" dijital video tekniğiyle çekilen en uzun bölümlere sahip film. Filmde yer alan bir karakter tümüyle CGI tekniğiyle bilgisayarda oluşturulmuş. "Episode II"nun tamamen dijital olması bekleniyor ama bu farkı her sinemadan farketmek biraz zor gibi gözüküyor. Şu anda kullanılan projeksiyon tekniği dijital filmlerde tam verim sağlamıyor ve sinemaların o tekniğe ulaşabilmesi üçüncü filmi, yani 2002 yılını filan bulacakmış. Anlaşılan o ki 2000 yılından sonra dijital kamerayla çekilmiş filmler izleyeceğiz. Filmin görsel efektlerini yapan şirketlerden ILM'nin Pentagon'dan daha fazla, NASA'dan da biraz az sayıda bilgisayarı varmış ve bu film için de bazen günde 24 saat çalışılmış. Film bu alanda bir rekora da imzasını atıyor. Çünkü içinde tam 2000 adet görüntü efekti var. Fikir vermesi için söyleyelim; "Titanik"te bu sayı 600'dü.
19 Mayıs 1999 tarihinde ABD'de gösterime girecek olan filmin fragmanı 1998 kasımında Amerikalı fanatiklerce büyük heyecanla seyredildi. Ertesi gün filmin resmi internet sitesi olan (www.starwars.com) adresinden de internet takipçilerine sunulan bu fragman üç gün boyunca sanal ortamda fırtına gibi esti. Filmin fragmanı, resmi sitesinde saniyede 400 hit alarak bir rekora imza attı. Ayrıca Lucasfilm ve Fox şirketi özel bir gün düzenleyerek, sadece 2 dakika 20 saniye kadar süren fragmanı önceden belirlenen Amerika'da bazı sinemalarda seyirciye açtı. Gösterimin sadece fragmanın iki kere üstüste gösterilmesinden oluşmasına rağmen insanlar tam film bilet ücreti ödeyerek sinemalara hücum ettiler. Lucasfilm yetkilileri ve Amerikan basını fragmanın bu kadar popüler olmasına çok şaşırdılar. Fragman artık gene önceden belirlenen bazı sinemalarda, özellikle de Fox filmlerinin başına eklenmeye başlandı. Haliyle başına eklenen film de fragman sayesinde ihya oluyor. Küçük bir örnek: New York yakınlarında bir sinemada Bruce Willis ve Denzel Washington'lı "Kuşatma" (The Siege) normal bir akşam bin dolar gelir getirirken fragmanın oynadığı akşam 13 bin dolar gelir getirmiş...
İflah olmaz sinemaseverler şimdilerde filmin gösterime çıkacağı tarih olan 19 mayısı bekliyor. Bizde gösterimi 1 ekimde gerçekleşecek olan filmin sonraki iki devam filmi için de hazırlıklara başlanmış durumda. Takvime göre henüz isimleri belli olmayan bu iki filmin ilki 2002, ikincisi ise 2005 yılında çekilecek. 2005'den sonra ise "Star Wars" efsanesi sona erecek ve devamının herhangi birileri tarafından yapılmasına bizzat George Lucas engel olacak...

burakgoral@superonline.com

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber