Geri Dön

Mehmetçik Kuzey Irak'ta

Mehmetçik Kuzey Irak'ta

50 bin askerle 4 bin korucu, Kuzey Irak'taki PKK kamplarına operasyon başlattı

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına karşı bir süredir hazırlandığı büyük operasyon önceki gece başladı. Çukurca'nın 49 ve 51 numaralı sınır taşları arasındaki Çayırlı, Üzümlü, Işıklı ve Çığlı köyü ile 49 numaralı sınır taşı bölgelerinden 50 bin Mehmetçik ve dört bin korucunun Kuzey Irak'a girdiği bildirildi.
Birlikler sabahın ilk ışıklarına kadar 15 kilometre ilerlerken Kanimasi, Zay suyu havzası, Duthaza ve Ürek bölgeleri asker ve hava harekatıyla kuşatıldı. Aynı saatlerde Habur Sınır Kapısı'ndan Zaho'ya 50 tank ve zırhlı taşıyıcılar desteğinde askeri sevkiyat yapıldı.
Öncü birliklerin bölgeyi kuşatma altına almasının ardından önceki gece saat 21.00'de Hakkari semalarında yoğun bir hava harekatı başladı. Savaş uçakları, Cobra ve Skorsky helikopterlerinin bir saat süren hava saldırısının ardından saat 23.00'e kadar uçuşlara ara verildi. Bu sırada askeri birlikler Çukurca'nın Üzümlü köyünden Kanimasi, 51 numaralı sınır taşı bölgesinden Zap suyu havzası, Işıklı köyü yakınlarından Duthaza ve Çığlı köyü yakınlarından Ürek bölgelerinden Irak'a giriş yaptı.
23.00 - 24.00 saatlerinde yeniden başlayan hava harekatı sabaha kadar sürerken, öncü birliklerin Kuzey Irak topraklarına girmesinden önce savaş uçakları ve helikopterler iki saat süreyle PKK'nın seyyar kamplarının bulunduğu bölgeleri bombaladı.
Diyarbakır ve Malatya'dan önceki gün kalkan savaş uçaklarının, örgütün Sinat, Avagöze, Haftanin, Kerşan, Zap ve diğer kampları bombaladığı da öğrenildi.
Hakkari Dağ ve Komando Tugay'ından 300 araçla hareket eden sekiz bin asker saat 04.30 sıralarında Çukurca'nın 49 ve 51 numaralı sınır taşlarından bölgeye kaydırıldı. Çukurca'dan Kuzey Irak'a giren birliklerin PKK'nın ZAP Kampı'nı hedeflediği belirtildi.
Uludere'nin Gülyazı, Taşdelen, Ortabağ, Çukurca'nın Çığlı, Üzümlü ve 49 No'lu sınır bölgesinde konuşlandırılan birliklerin, Irak'ın kuzeyine doğru rahat hareket edebilmeleri için bazı kesimlerde portatif köprüler kurulduğu öğrenildi. Bölgede Kızılay'a ait bir seyyar hastane de kuruldu.
Birliklerin Kuzey Irak topraklarına girmesinin ardından bombalanan kamplardan kaçan teröristlerle yer yer sıcak temas sağlandı. Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Tuncay Kavuncu ile bir aydır bölgede bulunan Van 21. Seyyar Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Yusuf Soybaş'ın sevk ve idare ettiği harekatta birlikler 15 kilometre ilerledi.
Yaklaşık bir aydır PKK ile TSK arasında yaşanan taktik savaşına sahne olan sınırda, PKK'nın döşediği mayınları öncü birlikler temizledi.
Harekatın başlaması nedeniyle önceki gece saat 02.00 sıralarında Cizre ve Silopi'den geçen E - 24 karayolu araç trafiğine kapatıldı. Tank ve zırhlı birlikler desteğinde karayolunda uzun kuyruklar oluşturan askeri konvoyların Habur sınır kapısından Kuzey Irak topraklarına girdiği ve Zaho bölgesinde konuşlandığı öğrenildi.
Güneydoğu'da PKK'ya yönelik başlatılan kapsamlı operasyonlara ise halen devam edildiği bildirildi. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Şırnak'ın Düğün dağında örgüte yönelik kapsamlı operasyon başlatıldığını belirtti.
Düğün dağındaki çatışmalarda 20, Siirt'in Eruh ilçesinin kırsal kesimlerinde 8, Bitlis'in Tatvan ile Şırnak'ın Silopi ilçesinde birer olmmak üzere toplam 30 PKK'lı öldürüldü.

DIŞİŞLERİ, Türkiye'nin KDP lideri Mesut Barzani'nin Kuzey Irak'ta kontrolü ele geçirmeye çalışan PKK'ya karşı dün sabah saatlerinde başlattığı operasyona hava ve topçu desteği verdiğini açıkladı.
Dışişleri, Barzani'nin Türkiye'ye yaptığı destek ve yardım talebi üzerine TSK'nın kara ve topçu ateş desteği sağlamaya başladığını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Sermet Atacanlı, "KDP liderinin talebi üzerine bölgedeki bir kısım birliklerimiz Habur - Zaho istikametinde bölgeye girmiştir. Burada bu harekatın büyük bir kısmı Barzani'ye bağlı kuvvetlerce icra edilmektedir" dedi.
Atacanlı, "Türkiye, harekata sınırlı sayıda kuvvetlerle iştirak etmektedir" dedi.
Atacanlı Türk askerinin sınır ötesi hareketı ile ilgili olarak Irak ve ABD'ye bilgi verilip verilmediğinin sorulması üzerine de "Daha önceden haber verme ihtiyacımız yok. Ancak sonrasında tabii ki bilgilendirme oluyor" diye konuştu.
TSK'nın sınır ötesi operasyonu, Irak hükümeti tarafından tepkiyle karşılandı.
Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, "Irak hükümeti, son Türk askeri saldırısını ve Irak'ın toprak bütünlüğü ile bağımsızlığının Türk askeri güçleri tarafından ihlal edilmesini şiddetle kınıyor" dedi.
Sözcü, Bağdat yönetiminin, "Türk askerlerinin Irak topraklarından bir an önce çekilmesini istediğini de duyurdu.

KUZEY Irak'ta faaliyet gösteren PKK'lılara karşı ilk büyük operasyon 1992'de yapıldı. KDP ve KYB peşmergeleri deseteğinde yapılan harekatlarda, örgütün Haftanin, Şive, Keşan, ZAP ve Hakurk kamplarına girildi. TSK'ya karşı cephe savaşına giren ve büyük yenilgiye uğrayan PKK, iki binin üzerinde kayıp verdi.
28.01.1994: PKK'nın Zeli kampı savaş uçaklarınca bombalandı. Hava harekatında 600 PKK'lı öldürüldüğü açıklandı.
18.05.199: Zeli kampı ikinci kez bombalandı. 92 PKK'lı öldürüldü.
20.03.1995: Kuzey Irak'a "Çelik harekatı" adı altında ikinci büyük harekat başlatıldı. Operasyonlar 35 gün sürdü. Bu harekatta, 523 PKK'lı öldürüldü.
01.01.1997: Hakkari'nin Uludere ilçesi karşısında yer alan Kuzey Irak topraklarındaki Sinaht ve İran sınır kesiminde yer alan Hakurk'a hava harekatları yapıldı. 190 PKK'lı öldürüldü.
Bölgede zaman zaman dar kapsamlı operasyonlar da yapıldı. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında gerçekleştirilen Ejder - 1 ve Ejder - 2 Operasyonları özellikle Hakurk bölgesinde yoğunlaştı.


Kırmızı Bank bundan sonra Milliyet.com.tr'deKırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle olacak... İlk bölüm için takipte kalın...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber