Geri Dön

Seksi voleybolcu

Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı’nın Avrupa şampiyonluğu maçı sonrasında Milliyet Cadde’de çıkan Volley Bergamo smaçörü Piccinini fotoğrafına eleştiri var...

Seksi voleybolcu

Okur Temsilcisi sayfasında yoğun gündem nedeniyle yer veremediğimiz 11 Nisan tarihli bir eleştiriyi gecikmeli olarak yanıtlıyoruz.
Fenerbahçe Acıbadem Kadınlar Voleybol Takımı, 2010 Avrupa şampiyonluğunu finalde kaybetmesine karşın, uluslararası alanda kazanılan sportif başarılara yeni bir sayfa ekledi. Milliyet’in ‘tartışılan’ haberi ise magazine ilişkin.
Avrupa Şampiyonu Volley Bergamo’nun smaçörü Francesca Piccinini verdiği çıplak pozlarla bir süredir magazin dergilerine kapak oluyordu. Milliyet Cadde eki 7 Nisan 2010 tarihli sayısında voleybol takımının en popüler ismi Piccinini’yi “Fenerbahçe’yi yıkan güzel” başlığıyla manşetine taşıdı.

Fenerbahçe’yi yıkan kadın
Milliyet okuru Suat Çobanoğlu Cadde’deki ‘seksi resimleri’ eleştiriyor:
“Cannes’daki Final Four Voleybol finalinde, Bergamo takımı oyuncusu Piccinini’nin seksi resimleri, bir İtalyan magazininden alındığı bildirilen şekilleri ile yayımlandı. Bu, derginin tercihleri arasında olabilir ve diyecek yok, okur gereğince kıymetlendirir.
Ancak bu resimlere ‘Fenerbahçe’yi yıkan kadın’ şeklinde başlık verilmesi tuhafıma gitti. Resimler bir yana, finalde Fenerbahçe Acıbadem’in sergilediği güzel ve cesur oyunu gözardı etmek ayıp olur. O finalde Türk takımı bilinçli ve son derece kaliteli oyunu ile bizlere gurur verdi. Belki finali kazanamadı ancak takdir kazandı. Bunun dışında Türk takımı oyun içerisinde geliştirdiği smaçlarla ve hesaplı plaselerle, Piccinini de dahil olmak üzere birkaç İtalyan oyuncuyu yere oturttu. Bunları gördükten sonra, tiraj uğruna yakışıksız başlık atmak oldukça sorumsuzluk. Milliyet’e yakışmadı. Bayanlar voleybolunda son yıllarda kaydedilen gelişmeler ümit verici. Bu sporu layıkı ile ülkeye tanıtmak gazetelerin görevi olmalıdır.
Futbola geniş sayfalar ve köşe yazarlarının tahlillerini ayıran Milliyet gibi gazetelerin, voleybol maçlarına olan ilgilerinin birkaç paragrafla sınırlandırılması bu spora ilgi sağlayamaz. Hiç olmazsa önemli maçların ciddi tahlillerini de kaleme almak bu sporun ülkemize gereğince tanıtılması açısından çok faydalı olur. Unutmayın, spor yalnız futbol değildir.”

Çınar Oskay’ın yanıtı
Milliyet Cadde Yayın Yönetmeni Çınar Oskay, Okur Temsilcisi’ne şu değerlendirmeyi yaptı:
“ ‘Fenerbahçe’yi yıkan kadın’ başlığıyla takımımızın güzel oyununu ‘gözardı etmek’ arasında bir bağ göremiyorum. ‘Yıkmak’, ‘yıkılmak’, tarihimizin ilk Avrupa şampiyonluğunu son anda kaybetmenin yarattığı hayal kırıklığıyla, psikolojik anlamda yıkılmakla ilgili bir ifade. Voleybol takımının performansıyla değil? Piccinini final maçında takımının en skorer ikinci oyuncusu oldu. 21 sayı, 4 blokla oynadı. Hiç manşet hatası yapmadı. Beş setin hepsinde görev aldı. Takımının şampiyonluğundaki rolünü açıkça gösteren bu istatistiklere haberde yer verdik. Sayın Çobanoğlu, gazetelerin voleybola yeterince ilgi göstermemesinden, bu spora ilgilerini birkaç paragrafa sıkıştırmalarından şikâyetçi. Okurumuz haberi internet sitemizden okumuş olabilir. Oysa haber Cadde’de birinci sayfanın sürmanşetindeydi. Hemen altında yine final maçıyla ilgili bir yazının anonsu vardı. İçerde, maçı Fransa’da izleyen yazarımızın izlenimleri ve Piccinini haberinin devamı ‘tam sayfa’ verildi. Milliyet’in spor sayfalarındaki haberleri de katarsak, o gün birkaç paragraf değil, birkaç sayfa voleybol içeriği sunduğumuzu söyleyebiliriz. Fotoğraflar, İtalya’nın prestijli dergilerinin kapak çekimlerindendi. Piccinini sadece başarılı bir oyuncu değil. Güzel bir kadın ve sansasyonel hayatıyla renkli bir kişi. Bu özellikleriyle dünya voleybolunda bir marka oldu ve bu spora ilgiyi artırdı. Tıpkı Cristiano Ronaldo’nun, David Beckham’ın futbola ilgiyi artırdığı gibi.”

Ombudsman’ın görüşü:
Milliyet okuru Suat Çobanoğlu’nun bir voleybol maçında aranması gereken haber ve yorumlarından hareketle, İtalyan kadın sporcuların ‘cinsel obje’ olarak, magazin dergilerine kapak olan fotoğrafları nedeniyle Milliyet Cadde’nin manşetine taşınmasına ilişkin eleştirilerine katılmıyoruz.
Cadde Yayın Yönetmeni Çınar Oskay’ın ayrıntılı olarak açıkladığı gibi Fenerbahçe Acıbadem’in Cannes’da oynadığı şampiyonluk finali geniş şekilde Milliyet Spor’da yer aldı.
Milliyet’in spor sayfaları, 60 yıllık yayın tarihi süresince gazeteye kimlik veren ve çok okunan bölümlerin başındadır. Kaldı ki, Piccinini fotoğraflarında estetik dışı bir görüntü yoktur. Magazin artık hayatın her alanını kapsamaktadır!

29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber