Geri Dön

Serinliğe akın

Serinliğe akın


Cehennem sıcakları nedeniyle parası olanlar tatil yörelerine olmayanlar serinlemek için alışveriş merkezlerine akın ediyor


       Türkiye’nin yaşadığı yüksek sıcaklıklar karşısında ne yapacağını şaşıran vatandaşlar, çareyi klima sistemli dev alışveriş merkezlerine akın etmekte buldu. Vatandaşlar, özellikle öğle saatlerinde alışveriş merkezlerini tıklım tıklım doldururken esnaf satışlar artmayınca hayal kırıklığına uğradı.
       Son yılların en sıcak günlerini yaşayan vatandaşlar, gelişmiş klime sistemleri nedeniyle, alışveriş merkezlerinde vakit geçiriyor. Kamu çalışanları için ilan edilen iki günlük resmi tatilin, alışveriş merkezlerindeki yoğunluğu daha da artırması bekleniyor. Özellikle İstanbul’da alışveriş merkezleri dolup taşıyor. Günün en sıcak saatlerini, merkezlerde geçiren vatandaşlar, akşam havanın serinlemesiyle evlerine gidiyor. Sıcaktan bunalan İstanbulluların gözde alışveriş merkezlerinin başında, Akmerkez, Capitol, Galleria ve Caurosel geliyor. Beyoğlu İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı gibi magazaların yoğun olduğu caddeler ise, öğle saatlerinde ıssızlaşıyor.

     Çocuk parkına döndü
       Fast food salonlarında çalışanlar da kapalı ve serin yerde yemek yemek isteyen müşteri sayısında artış olduğunu belirtirken, uzun yemek molalarına da anlayış gösterdiklerini söyledi. Alışveriş merkezinin güvenli görevlileri ise “Okulların tatil olması nedeniyle İstanbul boşaldı, ancak sıcaktan kaçan müşteriler merkezlerimizi hareketlendirdi" dedi.

     “Ev bütçesine darbe"
       Sıcaktan korunmak için zamanlarının büyük bir kısımını çocuklarıyla birlikte alışveriş merkezlerinde geçirdiklerini belirten Yeşim ve Ayten Büyükeren, şunları söylediler:
       “Dışarısı cehennem gibi. Serinliği nedeniyle sabah saat 10.00’dan 13.00’e kadar Akmerkez’de, 17.00’ye kadar da Galleria’da zaman geçiriyoruz. Okullar kapandığından beri zamanımızın büyük bir bölümünü vitrin önlerinde geçirir olduk. Ancak boş boş gezemeyeceğimiz için masrafımız da bir o kadar arttı. Ağustos ayında tatile çıkana kadar da bu şekilde oyalanacağımız gün gibi ortada."

Çalışana mesai yok

Tatilde zorunlu hizmetleri aksatmamak için çalışacak olana ekstra ödeme yapılmayacak
     ANKARA Milliyet
       Başbakan Bülent Ecevit, sıcaklar nedeniyle kamu kuruluşlarının tatil edilmesini ilişkin yayınlanan genelgeye açıklık getirdi. Ecevit, kamu çalışanlarının bu sürede idari izinli sayılacaklarını dile getirirken, çalışanlara fazla bir ödeme yapılamayacağını bildirdi.
       Genelgede şöyle denildi: “Vatandaşlarımızın ve kamu çalışanlarının hava sıcaklığındaki anormal yükselmenin olumsuz etkilerinden korunabilmesi amacıyla hizmetlerin aksatılmaması ve kurum yöneticilerince gerekli önlemlerin alınması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması suretiyle kamuda çalışan memur, işçi ve diğer personelin 13 Temmuz 2000 Perşembe gününden itibaren (bugün) iki gün idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür."

     Ameliyatlar aksayacak
       Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Feridun Vasfi Ulusoy, iki günlük tatil nedeniyle hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin aksamayacağını söyledi. Ulusoy, “Hastanelerdeki işyükünü vardiyayla çözeceğiz. Sadece ameliyatlarda bir aksama görülebilir, bu da ileri bir tarihe atılabilir. Polikinik hizmetleri aciliyeti olmayan hizmetler, acil servislerimiz de tam hız çalışacak" dedi. Trafik Hastanesi Başhekimi Sacit Turanlı ise dört günlük tatilin ameliyatları ve poliklinik hizmetlerini aksatacağını söyledi.

     Bakanlıktan genelge
       Sağlık Bakanlığı’nca valilikleri gönderilen genelgede, hastanelerde verilecek hizmetlerin aksaksız sürdürülebilmesi için gereken önlemlerin alınması istendi. Genelgede, gündüz poliklinik, laboratuvar, röntgen ve buna benzer teşhis ve tedavi hizmetleri uygulayan, vardiyalı çalışan hastanelerde hizmetin, daha önce yayınlanan genelge doğrultusunda 16.00 - 24.00 saatleri arasında takviyeli olarak verileceği bildirildi.

     İÜ’de sıcak tatili yok
       İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu, üniversiteye bağlı fakülte ve yüksekokullarda bütünleme sınavlarının, ilan edildiği gibi bugün ve yarın devam edileceğini bildirdi.

Polise “Gölgeye intikal" emri

Bakanlar siestaya yanaşmadı

       Kabine üyeleri, sıcak nedeniyle tatil ilan edilmesini desteklerken, siesta uygulaması konusunda çekimser kaldı. Bakanların değerlendirmeleri şöyle:
 • Mustafa Yılmaz (DSP): Gaziantepli olduğum için sıcak beni etkilemez. Ama herkes Antepli değil. Tatile okey derim.
 • Mehmet Keçeciler (ANAP): Hükümetimiz soğukta da sıcakta da çalışır.
 • Edip Safter Gaydalı (ANAP): Siesta mesai uygulaması her yerde doğru olmaz. Mesela Erzurum’da gerek yok.
 • Yüksel Yalova (ANAP): Siesta uygulansa iyi olur.
 • Hüsnü Yusuf Gökalp (MHP): İnsan sağlığı açısından önemli.
 • Metin Bostancıoğlu (DSP): Dışarıda çalışanın işi zor. Siesta mesai uygulamasını konuşmak lazım. ANKARA Milliyet

  Sıcağı severim diyordu en sıcak günde öldü

  Türkiye’nin en yaşlı kadını olan Fatma Karaca (118) Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kırcasalih beldesinde öldü. Cenazesi toprağa verilen Karaca, “Sıcağı çok seviyorum, yazın ölmek isterim" demişti.
         Fatma Karaca, 1800 ve 1900’lü yıllardan sonra 2000 yılını da görerek, 19. yüzyılda doğup, 20. yüzyılda yaşadı ve 21. yüzyılda öldü.
         Karaca, daha önceki konuşmalarında hayatının, kısa öyküsü kendi ağzından şöyle: “Hayatımda soğuk algınlığı dışında hastalık geçirmedim. Sadece gözlük almak için doktora gittim. Bol yoğurt ve et yiyorum. Çay içmiyorum. Tuzlu besinler yemiyorum. Bu yaşta olmama rağmen kendi işimi kendim yapıyorum. İki defa evlilik yaptım. 3 çocuğum ve 9 torunum var. Torunlarımın da torunları oldu. Sayılarını bilemiyorum. Çünkü aile dağınık." EDİRNE DHA


 • Doğum anında depreme yakalandılar! İşte o anlar...Elazığ'da yaşanan 6,8'lik deprem anında doğum ile ölüm korkusu aynı anda yaşandı. Deprem anında çekilen görüntülerde Malatya'da özel bir hastanenin doğumhanesinde deprem anında yenidoğan bebeğin sağlık kontrollerini yapan sağlık çalışanları yer alıyor. Sağlık çalışanlarının o anlardaki soğukkanlılığı ise görüntülere böyle yansıdı.

  İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  Sıradaki Haber