Geri Dön

Şincan katliamında internet

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şincan Uygur Özerk Bölgesi Urumçi’de etnik baskılara karşı gösteri yapan Uygur Türklerinin üzerine açılan ateş, polisin sert tepkisi ve Han Çinlilerinin Uygurlara taşlı sopalı saldırıları ülkeyi kana buladı.

Çin yönetimi, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çıkan ve resmi verilere göre 156 kişinin ölümüne, 1.100 kişinin yaralanmasına neden olan olaylarla ilgili bölgeye giden gazetecilerin Urumçi’ye girmesine izin vermedi. Ancak sosyal iletişim ağları, video paylaşım ve diğer bağımsız internet sitelerinden Urumçi’de yaşananlar dünyanın dört bir yanına ulaştı.
İletişim çağında internetin habercilik açısından son derece önemli bir işleve sahip olduğunun altını çizen Selçuk Özşahin adlı okurumuzun eleştirisi bu tür haberlerin veriliş tarzına. Özşahin, Okur Temsilcisi’ne gönderdiği e-mail’de şöyle diyor:
“7 Temmuz 2009 tarihinde Milliyet internet sayfasında ‘Uygur Türklerine yapılan vahşeti dünyaya gösteren fotoğraflar ve Çinli tanıktan şok itiraflar’ şeklinde verilen, Şincan’da yaşanan olaylarla ilgili haberi okudum. İçerikte verilen bilgiler ve fotoğraflardan bu başlıklara ulaşmak mümkün değildi. BBC, Guardian gibi internet kaynaklarındaki bilgilerin aşağı yukarı aynısı haberde veriliyor ama başlıkta henüz başka kimsenin çıkarmadığı sonuçlar duyuruluyor, ihtiyatlı bir habercilikten eser yok. Haberin altındaki onlarca yorum da hamaseti sergiliyordu. Haberin altına eleştirimi ve haberle ilgili yorumumu eklemek istedim, kısa ve gayet düzgün bir ifadeyle yazdığım eleştirinin ise siteye girmediğini gördüm...”  

İşleyen’in yanıtı

Milliyet.com.tr Yayın Yönetmeni Ercüment İşleyen’in yanıtı şöyle: “Sözü edilen örnek haber ‘Uygur Kadın liderin NTV’de açıkladığı Türkiye’nin iki kez vize başvurusunu reddettiği’ haberidir. Bu konuda ‘şok’ tercihi bütünüyle yayın ekibinin sorumluluğudur. Bu hafta yaptığımız bir hatadan dolayı okura bir özür borcum var.
8 Temmuz Çarşamba günü Süleyman Alçı adlı genç Ölüdeniz’de yamaç paraşütü eğitimi alırken paraşütünün açılmaması sonucu denize düşerek yaşamını yitirdi. Haberin kaynağı olan DHA, olay sırasında çekilen video görüntülerini de servise koydu.
Ancak Süleyman Alçı’nın orada bulunan arkadaşlarından gelen uyarı sonucu görüntülerin aslında bu olaya ait olmayıp, bir başka kazanın arşiv görüntüleri olduğunu anladık.
DHA’nın hatasını kabul etmesinden hemen sonra görüntüleri yayından kaldırdık, ancak Süleyman Alçı’nın ailesi, yakınları, arkadaşları ve tüm Milliyet.com.tr okurlarından yaptığımız hata için özür diliyorum.”

Ombudsman’ın görüşü:
Çin yönetimi, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çıkan ve yüzlerce insanın ölümüne neden olan ‘etnik’ olayları başlangıçta dünya kamuoyundan sakladı. Bölgede yaşananlar televizyon ve yazılı basından önce internet sitelerine düştü. Gazetecilerin bölgeye girmesine ise olaylar bittikten sonra izin verildi. Çin yönetimi internetin gücünü görmüş olmalı ki, bu kez de internet iletişim ağlarında yaşanan sorunlar ülke içinde bilgi akışının sıkı denetime tabi tutulduğuna ya da engellendiğine işaret etmekte. İnternet, küresel çağın en etkili iletişim aracı haline dönüşmekte. Sansür işlemiyor! Buna karşılık tüm kullanıcılara ‘etik sorumluluk’ yüklüyor. Katliam haber ve görüntüleri çok daha fazla sorumluluk gerektiriyor.
Tahran’daki protestolarda sokak ortasında öldürülen Nida’nın son dakikalarını yaşadığı görüntüler tüm dünyada yankılandığında da çok sayıda okurumuz Okur Temsilcisi’ne Milliyet İnternet’te yer alan “Nida’nın başı açık fotoğrafları için tıklayın” haberine de tepki göstermişti. Milliyet.com.tr zaten en fazla izlenen haber sitesi. Okurlarımızın gösterdiği duyarlılığı ve insani bakış açısını önemsemeliyiz.

Doğum anında depreme yakalandılar! İşte o anlar...Elazığ'da yaşanan 6,8'lik deprem anında doğum ile ölüm korkusu aynı anda yaşandı. Deprem anında çekilen görüntülerde Malatya'da özel bir hastanenin doğumhanesinde deprem anında yenidoğan bebeğin sağlık kontrollerini yapan sağlık çalışanları yer alıyor. Sağlık çalışanlarının o anlardaki soğukkanlılığı ise görüntülere böyle yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber