Cafe

21.04.2009 - 01:00 | Son Güncelleme: 21.04.2009-19:10

Tiyatro Oscar’ının heykeli değişti

Afife Jale adına 13.’sü düzenlenen törende bu yıl ödül kazananlara İlhan Koman’ın Akdeniz heykeli yerine Ertuğ Atlı’nın yapmış olduğu heykelcik verildi. Değişikliğin telif hakları konusunda yaşanan sorundan kaynaklandığı öğrenildi

Sitene Ekle
Tiyatro Oscar’ının heykeli değişti

YASEMİN BAY ABDULLAH MALKOÇ

Tiyatro sahnesine çıkan ilk Müslüman kadın oyuncu Afife Jale adına Yapı Kredi Sigorta tarafından 13. kez düzenlenen Afife Tiyatro Ödülleri önceki akşam Lütfi Kırdar’da yapılan davetle sahiplerine ulaştı. 5 özel ödülün yanı sıra 14 kategoride dağıtılan ödüller Seçiciler Kurulu’nun belirlediği 41 sanatçı arasından, Oylama Kurulu tarafından belirlendi.
Haldun Dormen’in açılış konuşmasını yaptığı törende ünlü piyanist ikizler Ferhan ve Ferzan Önder de kısa bir konser verdi. Dormen “Afife için bugün o kadar da iyi ve önemli bir oyuncu değildi tartışmaları yapılıyor. Önemli olan o dönemde bir Müslüman kadın olarak sahneye çıkabilecek cesarete sahip oluşu. O bir mücadeleci” dedi.
Afife Ödülleri’nde bu yıl  bir yenilik söz konusu. Bilindiği üzere Afife Ödülleri’nde İlhan Koman’ın Akdeniz heykeli ödül heykelciliği olarak sanatçılara sunuluyordu. Fakat Koman ailesi ile Yapı Kredi Sigorta arasında da telif haklarına dair sorun yaşanıyordu. Artık Afife Ödülleri’nde Ertuğ Atlı’nın yapmış olduğu heykelcik veriliyor.
Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürü Murat Güvenel konuşmasında bu yıl Afife Jale’nin Kadıköy’deki Apollon Sineması’nda ilk kez sahne alışının 90. yılının kutlandığını söyledi. Gecenin sunucusu Korhan Abay ise, Türkan Saylan’a selam gönderdi: “Daha yaşarken anıtlaşmış bir simge ismi unutmak olmaz. Engin katkılarıyla, inançla, uygarca ve dimdik yürüyüşüyle saygı uyandıran bir kahraman o. Dünyevi bir melek. Selam, saygı, minnet size Türkan Saylan. Böyle insanları ne kadar alkışlasak az; keşke o da burada olsaydı.”


Tiyatro Oscar’ları
Yılın En Başarılı Prodüksiyonu:  “Maskeliler” -İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT)
Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü: Nesrin Kazankaya - “Rahat Yaşamaya Övgü” (Tiyatro Pera)
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu:   Mehmet Gürhan - “Maskeliler”   (İBBŞT)
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Mine Tugay - “Karatavuk”  (DOT)
Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu: Levent Öktem- “Rahat Yaşamaya Övgü”
Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Oyuncusu:
Günay Karacaoğlu -“Basit Bir Ev Kazası” (Aysa P.)
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu:
Serdar Orçin - “Maskeliler” (İBBŞT)
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu:
Canan Ergüder - “Bayrak” (Tiyatro Krek)
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu: Emre Karayel - “Testosteron”   (Oyun Atölyesi)
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu: Sevinç Erbulak - “Tekrar Çal Sam” / “İstanbul Efendisi” (İBBŞT)
Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı:
Duygu Sağıroğlu - “Maskeliler” (İBBŞT)
Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı:
Nihal Kaplangı  - “Leonce ile Lena” (İBBŞT)
Yılın En Başarılı Sahne Müziği:
Selim Can Yalçın -  “Leonce ile Lena” (İBBŞT)
Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı: Yüksel Aymaz - “İstanbul’da Bir Dava”/ “Sokrates’in Son Gecesi”/“Rahat Yaşamaya Övgü”  (Garajistanbul / İstanbul Devlet Tiyatrosu / Tiyatro Pera)

ÖZEL ÖDÜLLER
Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Mediha Gökçer
Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü: Hale Eren
Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Berkun Oya
Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü: “Vur/ Yağmala/ Yeniden” Projesi (DOT)
Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü: Dikmen Gürün
Ödül töreninde çiftler geçidi 

 Tiyatro ödüllerine sevgilileriyle birlikte katılan sanat dünyasının ünlü isimleri kameralardan uzak durmaya çalıştı. Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülleri’ne katılan sanat dünyasının ünlü isimleri kameralarla köşe kapmaca oynadı.


Sevgilisi ödül aldı  Gecede Şebnem Dönmez ve sevgilisi Berkun Oya kameralardan köşe bucak kaçan isimler arasındaydı. Dönmez, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü alan sevgilisi Oya’yı yalnız bırakmadı. İkili basın mensuplarının sorularını cevapsız bırakarak, ödül töreninden ayrıldı. 


“Basit Bir Ev Kazası” adlı oyundaki performansıy-la komedi dalında En Başarılı Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık  görülen Günay Karacaoğlu teşekkür konuşmasını arkadaşlarının desteğiyle  yaptı. 


Etiketler: Yapı Kredi
"İbret-i Alem" adlı parçasıyla tanınan sanatçı kimdir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.