Pazar

28.10.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.10.2012-2:30

Tiyatroda yeni bir oluşum: “Pangar”

Yeni sezon yeni bir sanat oluşumunun daha müjdesiyle geldi. Bir tiyatro topluluğu değil, bir sanat üretim ve sergileme alanı olmayı hedefleyen Pangar'ın hayalleri çok büyük. Şimdilikiki tiyatro oyunuyla hayatına başlayan Pangar'ın kurucusu Demet Evgar çocuklar için de projeleri olduğunu söylüyor

Sitene Ekle

Ece Baktıayaecebaktiayar@gmail.com

Yeni bir sanat platformu kuruluyor... Adını da edebiyatın ilham perilerine eşlik eden tanrıdan Pan’dan alıyor, “Pan’ın yeri” yani Pangar olarak karşımıza çıkıyor. Fikir tiyatro oyuncusu Demet Evgar’a ait. Evgar’ın uzun zamandır hayalini kurduğu Pangar’ın genel koordinatörlüğünü ise tiyatroya aşina herkesin tanıdığı, adı Kumbaracı50’yle birlikte anılan Nilgün Kurt yapıyor.
Yeni hep heyecan vericidir. Hele de söz konusu olan sanata dair bir ‘yeni’ ise heyecan kaçınılmazdır. Pangar da amaçlarıyla, projeleri ve içeriğiyle insanı sabırsızlandıran bir oluşum... Farklı sanat disiplinlerini buluşturmak, yüzü dünyaya dönük ürünler yaratmak için oluşturulmuş bir sanat platformu. Bu oluşumun içinde, yönetmenler, dansçılar, oyuncular, koreograflar var. Kostüm, ışık, dekor gibi teknik alanlarda çalışan sanatçılar var.

Demet Evgar (sağda) ve Nilgün Kurt, kendilerini Pangar’ın gelir-geçerleri olarak tanımlıyor.

“Proje kişileri şekillendirecek”
“Yetenek biraz irin gibi, çıkmazsa insanı zehirler” diyen Demet Evgar ise Pangar’ın başka bir amacından bahsediyor: “Ülkemizde çok yetenekli insanlar var. Sanatınızı ortaya koyabilmeniz, yeteneğinizi kullanabilmeniz için birilerini tanımanız, bir stratejinizin olması, belli bir yerde olmanız gerekiyor. Sadece sanatınızı yapıyor olmanız yeterli olmuyor. Oysa, sanatçı dediğiniz kişi bunları düşünmeden sanatını icra etmeli. İşte Pangar bu kişilerin ürününü ortaya koyması, sanatını yapabilmesi için alan olacak.”  
Kişisel egoların barınmayacağı, titrlerin hükümsüz olduğu bir platform hedefleniyor. Öyle ki Evgar ve Kurt, kendilerini Pangar’ın gelir-geçerleri olarak tanımlıyor. Bugün onlarla başlayacak Pangar, yarın başkalarıyla devam edecek. Demet Evgar diyor ki: “Biz göle bir taş attık, oyunlar çıktıkça, projeler hayata geçtikçe haresi genişleyecek. “Her proje farklı disiplinlerden farklı sanatçıları buluşturacak, Nilgün Kurt’un dediği gibi “Kişiler projeleri değil, proje kişileri şekillendirecek.”
Demet Evgar, Pangar’ın görev edinmek istediği şeylerden birinin Türkiye’deki ve yurt dışındaki kaynaştırma projelerine katılmak olduğunu söylüyor: “İstiyoruz ki mekanımızda farklı ülkelerden farklı eserler sahnelensin, biz de gösterebildiğimiz kadar kendi projelerimizi gösterelim. Çünkü bizim Avrupa’da algılanışımız düşündüğümüz gibi değil. Yeteri kadar açılamadık.”
Uluslararası atölyelere de yer verilecek Pangar’ın bir projesi de ÇEVİ, yani çocuk evi. Evgar, “Beni en çok neyin heyecanlandırdığını sorsan, ‘bir çocuk oyununda oynamak’ derim. Çocuklarla ilgili bir şeyler yapmak istiyorum; kaynaştırma projeleri yapmak, devlet okullarındaki çocuklarla otizmli çocukları bir araya getirmek... Pedagoglara danışarak onlara özgürlük alanı yaratmak istiyorum. İleride sanatın herhangi bir dalıyla uğraşmaları için değil, kendilerini tanımaları için. Bu ülkede çocuklar biraz unutulmuş durumda. Büyükşehirlerde çok fırsat var ama bir araya getiren doğru platformlar yok. İşte ÇEVİ buna hizmet edecek. En önemlisi, çocuklar arasında sosyal statü gözetilmeyecek.” ÇEVİ’ye ek olarak uluslararası çocuk festivalleri ve müzikalleri de planlanıyor.
Alternatif Tiyatro Mekanları Ortak Girişimi kurucularından olan, aynı zamanda da bu sezona kadar girişimin basın sözcülüğünü yürüten Nilgün Kurt’un Pangar’ın en büyük şansı olduğu konusunda Demet Evgar’la hemfikiriz: “Yıllardır biz Nilgün’ü hayranlıkla izliyoruz. Onun da bizi tercih ediyor olmasıyla bu amaç daha da büyüyecek. Siz bir hayal kuruyorsunuz, sonra hayalinize ortak bulamıyorsunuz, hayaliniz şekil değiştirebiliyor ya da siz hayalinizden soğuyabiliyorsunuz. Bazen de bize olduğu gibi, aynı hayali farklı yerlerde kurmuş insanlar bir araya geliyor. Pangar’ın amaçlarından biri de bu. Hedefimiz, herkesin üretecek bir yer bulmasını sağlamak. Hepsi bizim arkadaşlarımız. Beraber okuduğumuz, ortak iş yaptığımız, hayat bizi farklı yerlere götürdüğü için ayrıldığımız...”
Tiyatronun gerçeğini hepimiz biliyoruz, atılan bu adım, tam da bu noktada çok önemli. Pangar bir can simidi olacak mekan arayışı olanlar için. Evgar’ın ‘gönül hedefim’ dediği platformun doğal ortakları oluşmaya başlamış, önemli isimler işin bir ucundan tutmak için sormaya başlamış bile. Şimdiden iki oyun sahnelenmeye başlayan Pangar’ın sanatsal takvimi ve yerleşik mekan için çalışmalar son hızla sürüyor. Yeni projeler ise yolda... Pangar’ın oyunlarından “Macbeth”
10-11-12-13-14 Kasım 20.30'da Kenter Tiyatrosu’nda, “Lulabay, Bir Cihangir Hikayesi”
13-19-27 Kasım’da Kumbaracı50’de, 20 Kasım 20.30’da CKM’de sahnelenecek.
Yazının uzun hali Milliyet Sanat kasım sayınsında.


Etiketler: haber, haberler
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.