13.03.2017 15:34 | Son Güncelleme:
AA

Toplu taşımada sivil denetim!

İstanbul'da, her gün yolcu gibi toplu taşıma araçlarına binen 140 sivil trafik polisi, sürücülerin kırmızı ışıkta geçip geçmediğini, fazla yolcu alıp almadığını,araç kullanırken cep telefonu ile konuşup konuşmadığını denetliyor.

İstanbul'da, her gün yolcu gibi toplu taşıma araçlarına binen 140 sivil trafik polisi denetleme yapıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Kadıköy-Kartal-Pendik, Harem-Gebze, Bakırköy-Topkapı, Bakırköy-Mahmutbey, Şişli-Karayolları, Küçükçekmece-İkitelli, Topkapı-100. Yıl Mahallesi, Büyükçekmece-Esenyurt gibi 100'ün üzerinde güzergahta günde yaklaşık 2 milyon yolcu taşıyan yolcu minibüslerini farklı yöntemlerle denetliyor.

Resmi ekipler uygulama noktalarında, Sivil Trafik Ekipler Amirliği'ne bağlı 140 sivil trafik polisi ise bindikleri toplu taşıma araçlarında görev yapıyor.

TELEFON KAMERASIYLA BELGELİYORLAR

Sivil ekipler, sürücülerin kırmızı ışıkta geçip geçmediğini, fazla yolcu alıp almadığını, güzergah dışına çıkıp çıkamadığını, araç kullanırken cep telefonu ile konuşup konuşmadığını inceleyerek, sürücülerin riskli ve dikkatsiz araç kullanımını fotoğraf ve video ile belgeliyor. Son bir yılda hatlı yolcu minibüslerine yönelik denetimlerde,

- Tescil plakası eksikliği veya ikiz plakadan 399,

- Sürücü belgesiz araç kullanmaktan 587,

- Yetersiz ehliyet ile araç kullanmaktan 4,

- Tehlikeli şerit değiştirmekten 225,

- Kırmızı ışık ihlalinden bin 443,

- Trafik işaretlerine uymamaktan 4 bin 579,

- Alkollü araç kullanmaktan 45,

- Yolcu indirme bindirme kurallarına uymamaktan 10 bin 134,

- Fazla yolcu almaktan 18 bin 408,

- Seyir esnasında cep telefonu ile konuşmaktan 810,

- Emniyet kemeri takmamaktan 207,

- Korsan taşımacılıktan 175 olmak üzere sürücülere toplam 37 bin 16 ceza kesildi.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Anadolu Yakası Pendik-Kartal-Kadıköy hattında görev yapan sivil trafik polisi Ali Altın, uygulamayı yaklaşık 4 aydır gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Araçlara yolcu gibi binerek, yolculuk esnasında sürücülerin kural ihlallerini tespit ediyoruz, görüntüleyerek belgeliyoruz. Uygulama noktalarımızda da resmi polis ekiplerimiz gerekli cezai işlemleri uyguluyor.  Amaç, bu araçlarda yolculuk eden vatandaşların can ve mal güvenliklerini, güvenli bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak. Bu tür uygulamalarımız sürekli olarak seçilen farklı güzergahlarda gerçekleştiriliyor."

Minibüste seyahat eden vatandaşlar da polisin yaptığı sivil denetimlerden memnun olduklarını ifade ederek, uygulamaların çok başarılı olduğunu kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0