Gündem
19.06.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 19.06.2013-2:30

Tüm genel liseler Anadolu lisesi oldu

MEB Ortaöğretim Müdürü Türk, önümüzdeki yıldan itibaren müstakil liselerin Anadolu lisesine dönüştürüleceğini açıkladı

Sitene Ekle

AA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2010’da kademeli olarak başlatılan genel liselerin Anadolu liselerine  dönüştürülmesi sürecini tamamladı. Anadolu liselerine ne zaman ve nasıl kayıt yapılacağı, SBS sonuçlarına göre yerleştirmeye esas başvuru ve yerleştirme kılavuzunda yer alacak. Puanı düşük olan ve Anadolu liselerini tercih edemeyen öğrenciler, mesleki teknik eğitime, imam hatip liselerine veya çok programlı liseler bünyesindeki genel lise programlarına kayıt yaptırabilecek.

1700 lise dönüştürüldü
MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yaptığı açıklamada, “Dönüşüme dair süreç, mayısta tamamlandı. Bu yıl dönüşümü gerçekleşmeyen 937 genel liseden 460’ını Anadolu lisesine, 378’ini mesleki ve teknik eğitime, 49’unu din öğretimine devrettik. 37’sini ise aynı ilçede, bölgedeki başka bir okula tahsis ettik. Bugüne kadar yaklaşık bin 700 genel lisenin dönüşümü yapıldı” diye  konuştu.  Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı itibariyle genel lise programı uygulayan müstakil bir lise olmayacağına dikkati çeken Türk, ancak çok programlı liseler bünyesindeki genel lise programlarının eğitim ve öğretime devam edeceğini bildirdi.
Anadolu liselerine ne zaman ve nasıl kayıt yapılacağının, SBS sonuçlarına göre yerleştirmeye esas başvuru ve yerleştirme kılavuzunda yer alacağını belirten Türk, puanı düşük olan ve Anadolu liselerini tercih  edemeyenlerin, mesleki teknik eğitime, imam hatip liselerine veya çok programlı liseler bünyesindeki genel lise programlarına kayıt yaptırabileceğini söyledi. Öğrenci kitlesinin değişmediğini, dönüşümler sonucunda öğrencilerin gittiği okulların türünün değişmiş olacağını söyleyen Türk, bu süreçte eğitime erişimi, eğitimin niteliğinin artırılmasını ve okullar arası kalite farklılıklarının ortadan kaldırılmasını önemsediklerini söyledi.
Dönüşüm çalışmasının mevcut öğretmenlerle ilgili yeni bir durum ortaya çıkarmayacağını belirten Türk, bu okullara ilk atama yoluyla da öğretmen alınacağını bildirdi. 
 


Etiketler: Anadolu
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.