Aydın

Yerel Haber
13 Aralık 2016 - 14:55

Turist Rehberleri Birliği Başkanı Apalı:

"Türkiye ile Rusya arasındaki turizm faaliyetleri, daha ileri bir noktaya ulaşacak, ülkemize daha çok Rus turist gelecek. İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin Batı Akdeniz ve çevresindeki turizmi olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz""2017'de 10 binin üzerinde profesyonel rehber, 37 farklı dilde Türkiye'yi tanıtarak, turizmin toparlanması için elinden geleni yapacak"

AYDIN (AA) - Turist Rehberleri Birliği Başkanı Ahmet Zeki Apalı, "Türkiye ile Rusya arasındaki turizm faaliyetleri, daha ileri bir noktaya ulaşacak, ülkemize daha çok Rus turist gelecek. İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin Batı Akdeniz ve çevresindeki turizmi olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz." dedi.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü ziyaret eden Apalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yetkilendirilen turist rehberlerinin, ülkenin tanıtımı konusunda önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi.

Turizm sektörünün en ufak olumsuzluktan etkilendiğine dikkati çeken Apalı, Avrupa'daki bazı medya kuruluşlarının, Türkiye aleyhine algı operasyonları yürüttüğünü belirtti.

Türkiye'de yaşayan yabancıların anlatımıyla bu algının engellenebileceğini ifade eden Apalı, "Çünkü onların düşünceleri, dışarıdaki basın organlarında çıkan düşünceler gibi değil. Bu insanların Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu, yabancı basın organlarında sürekli gösterildiği gibi savaş ortamının bulunmadığını, terör olaylarının dünyanın her yerinde yaşanabileceğini söylemesi gerekir." diye konuştu.

Apalı, 2017 turizm sezonunda Türkiye'ye daha fazla Rus turistin gelmesini beklediklerini kaydederek, "Türkiye ile Rusya arasındaki turizm faaliyetleri, içinde bulunduğumuz noktadan daha ileri bir noktaya ulaşacak, ülkemize daha çok Rus turist gelecek. İsrail ile ilişkilerin düzelmesinin Batı Akdeniz ve çevresindeki turizmi olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz." dedi.

- "Turizmin olduğu yerde terör olmaz, barış olur"

Bakanlık tarafından gelecek sezon için yapılacak tanıtım çalışmalarına katkı sağlayacaklarını bildiren Apalı, "Çalışmaların, rehberler tarafından konuştukları dillerde, sosyal medyadaki hesaplar üzerinden paylaşılması şeklinde, tanıtım atağına destek vereceğiz. 10 binin üzerinde profesyonel rehber, 37 farklı dilde Türkiye'yi tanıtarak, turizmin toparlanması için elinden geleni yapacak." ifadelerini kullandı.

Ekonomideki cari açık ve dış ticaret açığının en kolay turizmle kapatılacağını vurgulayan Apalı, "İşsizliğe çare olarak önerebileceğimiz sektörlerin başında turizm gelir. Turizmin olduğu yerde terör olmaz, barış olur. Turizm faaliyetlerinin 780 bin kilometrekareye yayılması neticesinde biz, ülkenin tamamen terörden arınacağı inancındayız." diye konuştu.

AydınYerel Seçim Sonuçları

Aydın Hava Durumu

9°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.