Hatay

Yerel Haber
19 Haziran 2019 - 15:31

'Türkiye'de Yılda 213 Kilogram Cıva Üretiliyor'

'Türkiye’de yılda 213 kilogram cıva üretiliyor'

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),(DHA)- HATAY'ın İskenderun ilçesinde Cıva Kaynaklı Çevre Kirliliğinin Küresel Ölçekte Önlenebilmesi konulu seminer düzenlendi.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı'nın (UNİDO) birlikte düzenlediği seminerde konuşan UNİDO Uzmanı Ayşen Toksöz, civalı ürünler ve atıkları sözleşme kapsamındaki yükümlülükleri ile ilgili bilgiler verildi. Toksöz, "MTA verilerine göre 4.235 ton civa rezervi bulunmakta olup, rezervlerin yüzde 85’i Ege Bölgesindedir" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Öncelikli Kimyasallar Şube Müdürü Bursev Doğan Artukoğlu ise; ”Türkiye’nin Cıva envanteri, Civanın etkileri, çevreye yaydığı zararlar, envanter çıktıları sonucunda Cıva salımlarının olası kontrol ve önlemleri için çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda üreticiler, sanayi kuruluşları, STK'lar ve bölgesel ve yerel konseylerle doğrudan iletişime geçilmiştir" diye konuştu.

 

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.