14.09.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 14.09.2018-1:30 A-A+

TÜRKİYE’DEN İSTEDİĞİNİ ALDI MI?Bizde rakamlar pek konuşulmaz. IHS Markit, değişik konularda bilgi üreticisi olan, Londra kaynaklı bir araştırma şirketi... Türkiye’yle ilgili değişik alanlarda araştırmaları var ve onlardan birini yayınladı.

Netflix ve Amazon, Türkiye OTT (Over The Top Television) yayınlarına girmekte başarılı olamadı. Yerel grupların domine ettiği pazarda payları, sadece yüzde 5” Raporun özeti bu...

Kaç milyon abone var?

Araştırmada şöyle bir yorum da bulunuyor:  “Ülkede ekonomik zorluklara rağmen, IHS Markit’in yaptığı son araştırmalara göre, abone sayısı (paralı yayınlar) 3.9 milyon...
Bu da, Orta ve Doğu Avrupa toplamından daha fazla.”  Ayrıca, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi GSM şirketlerinin, paralı TV platformlarının bulunduğu pazardaki paylarının yüzde 95’e ulaştığı da araştırmada belirtiliyor.

Neden beklediğini alamadı?

Gerekçeleri de şöyle sıralamışlar: “2016’nın kasımında piyasaya giren Netflix, Türk tüketicileri kolay bir şekilde platformlarına çekemedi. Bunda, nispeten artan fiyatı ve yeterli sayıda bulunmayan yerli içerik rol oynadı.” Nitekim Netflix’in önümüzdeki yıllarda daha fazla orijinal yerel içerik üreteceği yönünde sinyaller var. Çok sayıda yeni Türk dizisini ve filmini Netflix’te görürsek, şaşırmayalım. Sonuçta, büyük bir yapıdan bahsediyoruz. Payını mutlaka daha yukarılara götürecektir. Amazon için aynı şeyin geçerli olduğunu söylemek, şimdilik mümkün değil.

Paylar nasıl?

İnternet üzerinden yayın yapan paralı yayınların (OTT) dağılımlarıysa şöyle: Turkcell yüzde 43, Tivibu Go yüzde 42, Blu TV yüzde 2, Vodafone yüzde 3, Digitürk Play yüzde 3, Netflix yüzde 4 ve diğerleri yüzde 3...

BU CEZAYI BEKLİYORDUM!

‘Koca Koca Yalanlar’a ceza gelmiş. ‘Türk aile yapısını zedeliyor’muş.  ‘Erkeklerin eşlerini aldatmalarını normal bir davranış olarak’ gösteriliyormuş. Gündüz kuşağında gerçek aldatma hikayelerini izliyoruz, Türk aile yapısının farkında mı ceza verenler? Dizide hiciv ve mizah var. Dünyaya bakış meselesi... Ev ahalisi, “Biz izlemeye devam edeceğiz, anlayana!” dedi. 

Bilgi YarışmasıÇok derin ve engin bilgi sahibi olanlar nasıl kütüphanedirler?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.