Dünya
17.11.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.11.2015-9:24

Türkiye, Fransa’yı iki kere uyardı ama yanıt alamadı

Paris’teki canlı bombalardan Omar İsmail Mostefai, 2013’te Türkiye’ye girdi. Türkiye, Fransa’ya iki kez yazı göndermesine rağmen ancak saldırıdan sonra yanıt alındı

Sitene Ekle

HABER MERKEZİ

Avrupa’nın kalbi Paris’te yaşanan ve eş zamanlı olarak gerçekleştirilen yedi terör eyleminin ardından alarma geçen Fransız güvenlik birimlerinin ihmalini ortaya çıkartan bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. Paris’teki canlı bombalardan biri olan Suriye asıllı Fransız vatandaşı Omar İsmail Mostefai’nin 2013’te Türkiye’ye girdiği belirlendi. Türkiye, iki kez bilgi verse de yanıt alamadı.
Araçta görüldü
Milliyet’in aldığı bilgiye göre; Fransız gizli servisi, 2014’te Türkiye’ye gönderdiği özel bir yazıyla dört kişinin ismini bildirdi. Yazının Türk emniyetine ulaşmasıyla harekete geçen polis, giriş kayıtlarını mercek altına aldı. 
 
SALDIRI SONRASI KORKUNÇ GÖRÜNTÜ +18
 
 
Geriye dönük incelemede, Fransa tarafından Suriye’de cihatçı örgütlere katılmaya gittiklerinden şüphe duyulan dört kişinin, ikili gruplar halinde İpsala’dan Türkiye’ye girdiği anlaşıldı. Şüphelilerin 2013 Ağustos ve Eylül aylarında iki ayrı otomobille giriş yaptığı belirlendi. Ancak Eylül 2013’te giriş yapan otomobilde iki şüphelinin yanında 3. kişinin bulunduğu anlaşılınca, Emniyet, Ekim 2014’de Fransa’ya resmi yazı yazıp 3’üncü isim olan Mostefai hakkında bilgi talep etti. 
Fransa’nın bu talebe olumlu yanıt vermemesi üzerine Haziran 2015’te aynı kapsamda 2. yazı gönderildi. Ancak yine yanıt alınamadı. Aradan geçen sürede Türkiye’den çıkış kaydı bulunmayan Mostefai hakkında ‘tahdit’ işlemi yapılarak, yurtdışına çıkışı sırasında yakalanması hedeflendi. Ancak Mostefai, çıkış için Türkiye’yi kullanmadı. 
Lübnan’dan ayrıldı
Paris’te eylemlerin yaşandığı gece bu kez Fransız gizli servisi, Türkiye’ye yazı gönderip aralarında Mostefai’nin de bulunduğu iki kişi hakkında bilgi talebinde bulundu. Türkiye’den gönderilen yanıt yazısında gelişmeler sıralanarak, daha önce Fransa’nın yanıt vermediği bildirildi. İstihbarat birimlerinin çalışmaları sonrasında, Mostefai’nin, Ürdün-Lübnan güzergahını kullanarak Suriye’yi terk ettiği değerlendirmesi yapıldı. 
 

Bilgi YarışmasıÇıkış yeri kolaylıkla bulunamayacak kadar karışık koridorları olan yapılara ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Türkiye'de düzenlenen F1 yarışları İstanbul'un hangi bölgesinde yapılmıştır?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.