Ege

23.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.11.2012-2:30

Türkiye’nin 4. büyük tüneli

İzmir-Manisa arasındaki ulaşımı kısaltacak projedeki tadilatla, yer altından geçiş 2.800 metreden 4 bin 70 metreye yükseldi. Tünel Türkiye’nin en uzun geçişleri arasına girdi

Sitene Ekle

İZMİR Milliyet


İzmir ile Manisa’yı birbirine bağlayan ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde “Korkunç Sabuncubeli” diye andığı geçitte, tünel imalatına başlandı. Ege’nin iki büyük kentini, yer altından birbirine bağlayacak Sabuncubeli Tünelleri Projesi’nde, yapılan plan tadilatı çerçevesinde tünel uzunlukları 2 bin 800 metreden 4 bin 70 metreye çıkartıldı. Projenin, bugüne kadar çevre sanat yapıları işlerinin yapıldığı ve toplam imalatının yüzde 15’lik kısmının tamamlandığı öğrenildi. İzmir yönünden başlanan tünel çalışmasında, sol tünelde 131 metre, sağ tünelde ise 59 metreye gelinirken, planın Manisa bölümünde ihtiyaç duyulan tadilatın tamamlanmasıyla kazıya iki yönden devam edileceği bildirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sabuncubeli Tünelleri Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Manisa-İzmir yolu üzerinde bulunan Sabuncubeli’nin, medeniyetler var olduğundan bu yana korkulan bir güzergah olduğuna dikkat çekti.

Nefes borusu açılacak

Yapımına başlanan tünel projesiyle “geçilmezliğiyle dillere destan olan bölgeyi geçilir hale getireceklerini” ifade eden Yıldırım, “Bu tünellerle Manisa’nın, İzmir’in nefes borusunu da açıyoruz. Türkiye’nin en büyük tünellerinden biri olacak, her biri 4 bin 70 metre uzunluğundaki Sabuncubeli Tünelleri ile İzmir ve Manisa’nın ekonomilerini ve kaderlerini birleştiriyoruz. Sabuncubeli Tünelleri’ni yaparak yolu kısaltmakla kalmayacağız İzmirli ve Manisalıların can güvenliğini sağlayacağız” dedi.

250 metre derinde

Yap-işlet-devret modeliyle yapımı devam eden tünellerle ilgili yüklenici şirketin proje müdürü İbrahim Uslu da,“projede tünellerin ortalama 150 metre derinlikten geçeceğini, en derin noktanın ise yerin 250 metre altında olacağını söyledi. 


Etiketler: haber, haberler
Dört yanı su ile çevrili kara parçasına ne denir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.