Ege

12.03.2010 - 00:08 | Son Güncelleme: 12.03.2010-22:09

Türkiye’ye örnek proje

Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, Türkiye ve Japonya arasındaki teknik işbirliği çerçevesinde yürütülen proje başarılı oldu. Ülke çapında 35 okulda aynı bölüm kuruldu

Sitene Ekle

TURAN GÜLTEKİN İzmir DHA

Mezunlar kolayca iş buluyor
Türk ve Japon hükümetleri arasındaki teknik işbirliği kapsamında Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde yürütülen “Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümleri’nin Kurulması Projesi”, Türkiye’ye örnek oldu. Başarıya ulaşan proje sonucu değişik illerde 35 okulda da aynı bölüm kuruldu ve 511 öğretmen eğitildi. Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır, “Mesleki teknik eğitim alanında yetiştirdiğimiz elemanlar sadece İzmir değil, Türkiye’nin her yerine iş bulabiliyorlar” diye konuştu.

Robot yarışmaları düzenlendi
Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı İnsan Kaynakları Geliştirme Kısmı Müdürü Nobuyuki Konishi  “Proje için Japonya ve Türkiye’de birlikte çalışmaya karşı aşırı bir istek var” dedi. EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu da proje kapsamında üç kez robot yarışması düzenlediklerini dile getirdi. Gelişmişliğin ürettilen patent ve arge çalışmaları ile ölçüldüğünü hatırlatan Gökçüoğlu, ülkemizde yüzde 44 olan teknik eğitim oranının AB ülkelerindeki gibi yüzde 65’e çıkarılması gerektiğini vurguladı.


Etiketler:
Aşağıda verilen dağların hangisi volkanik değildir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.