13.10.2017 11:07 | Son Güncelleme:
AA

Yarım asırlık Mercedes, 9 ay süren bakımla yeniden trafikte!

Samsun'da yaşayan Ceyhun Ercan, dedesinden  kalan ve garajda çürümeye terk edilen 1967 model Mercedes otomobili, 30 bin lira  harcayarak yeniden trafiğe çıkardı.

Atakum Belediyespor Futbol Kulübünde altyapı antrenörü olarak görev  yapan Ercan, bir süre önce hayatını kaybeden dedesi Sezai Ercan'a ait olan ve 10  yıldır garajda çürümeye terk edilen 1967 model Mercedes otomobili trafiğe  çıkarmak için kolları sıvadı.

Sanayi sitesinde görüştüğü ustalardan yardım alan Ercan, parçalarının  bir kısmını farklı ülkelerden getirdiği otomobili 9 ay süren bir çalışmanın  ardından ilk günkü haline dönüştürdü.

Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesi ve babasının sanayide  esnaf olduğunu dedesinin 1967 model Mercedes 280S model otomobili Almanya'dan  getirdiğini söyledi.

"ARABAYI SANAYİYE İTEREK GÖTÜRDÜK"

Dedesinin uzun yıllar kullandığı otomobili daha sonra babasına  bıraktığını, babasının da otomobili uzun süre kullandığını belirten Ercan, "Daha  sonra babam başka araç alınca araba yaklaşık 10 sene garajda yattı. Bu arabayı  sanayiye iterek götürdük ve orada araba baştan aşağı sökülerek tekrar toplanmaya  başlandı. Yaklaşık 9 ay, bir bebeğin doğumuyla eşit sürede sanayide kaldı.  Sanayide ince ince yapıldı. Benim gözümde ortaya bir şaheser çıktı. Ben de bu  otomobili oğluma bırakacağım. Yani dededen babaya, babadan oğula, oğuldan oğula  gibi bu işi devam ettireceğim." dedi.

"KONFORU YENİ NESİL ARABALARIN HİÇBİRİNDE GÖREMİYORUM"

Lastikleri ilk kez 50 yıl önce asfalta değen otomobili yeniden trafiğe  çıkarmak için 30 bin lira harcadığını ifade eden Ercan, şunları kaydetti:

"Para olayı araba yapılırken de çıkarken de hiç gözümüzde olmadı. Çok  bunaldığım anlar oldu 9 ay boyunca. Araba yapmak araba alıp taksidini ödemeye  benzemiyor.  Bu aracı kullanırken kendimi kokpitteki pilot gibi hissediyorum.  Bunun içindeki rahatlığı ve konforu yeni nesil arabaların hiçbirinde göremiyorum.  Aracın plakası da özel, 55 LN 555, dedemin o zaman özel aldığı bir plaka. O da  hatıra olarak kaldı bana. Hem dedemin arabası hem plakası hatıra olarak kaldı.  Ben de onu yaşatmaya çalışıyorum."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0