Pazar

15.04.2018 - 01:30

Yattığın yerden para kazan

Sitene Ekle
İnsallık Halleri  |  Şebnem Burcuoğlu sebnem.burcuoglu@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Kolay mı sanıyorsun evden çalışmak, yattığın yerden para kazanmak?

Geçen yemekteyiz, işten güçten konuşuyoruz, masadakilerden biri bana aynen şöyle dedi “Amaan, sen çalışıyor sayılmazsın. Yattığın yerden kitap yazıyorsun”. Derin bir nefes alıp “Oğlum ben on yıl kurumsal hayatta çalıştım, beş yıldır da her yıla bir kitap yazıyorum. Üç yüz sayfa roman yazmak ne demek, biliyor musun sen? Bir başımayım, yazdığım her şey günahıyla sevabıyla bana ait. Tek başına bu sektörde mücadele etmek ne kadar zor tahmin edebilir misin? Delirmediğime şükrediyorum. Hayatımda daha zor bir iş yapmamıştım!” dedikten sonra tuzluğu kafasına atmadım tabii. Masada çok hoş bir çocuk olduğundan salon kadını çizgimi hiç bozmadım. Ama ofise gitmeyip de evden çalışanların maruz kaldığı bu yorumlara artık bir son vermek istiyorum!

Oooh! Hayat sana güzel!

Evden mi çalışıyorsun? Ohhh, sabah 11.00 gibi gerine gerine kalk, gazeteni oku, omletini ye, sporuna git, sonra bir arkadaşla lak lak, aaa, akşam yemeği vakti gelmiş bile! Eğer gerçekten para kazandığın bir işin varsa öyle olmuyor canım bu işler. Evden çalışmak, kurumsal hayatta çalışmakla kıyaslandığında çok daha ciddi bir disiplin gerektiriyor. Ne ekibin var, ne suç atabileceğin ne de şikayet edebileceğin birisi. Ne kadar çalışkansan o kadar para kazanıyorsun. Sana da tavsiye ederim tatlım, bir dene bakalım yapabiliyor musun?

Evden çalışılan en popüler işler

Evden çalışmaktan anladığın eski eşyalarını e-bay’de satmaksa zaten hiç konuşmayalım. Ben gerçek işlerden söz ediyorum. Neler mi onlar?

Grafik tasarımcılık: Varsa böyle bir yeteneğin, evden para kazanmak için şahane bir iş. Şirket logosuydu, kartvizitiydi, kurumsal kimliğe ihtiyacı olan sürüsüne bereket firma var. Adobe programlarına hakimsen yürü, kim tutar seni!

Web tasarımcılığı: İyi iş. Hele şimdi neredeyse herkesin bir web sayfası var.

Video editörlüğü: Özellikle sosyal medyanın yükselişiyle gündeme gelen bir iş. Video programlarına hakimsen video editleyerek oturduğun yerden ciddi para kazanabilrisin.

Metin yazarlığı: Reklam metinleri, web metinleri, bu iş geniş bir yelpazeye sahip. Kelimelerle aran iyiyse, senin için biçilmiş kaftan.

Online kurs içeriği oluşturma: Uzmanı olduğun konuda online videolar çekmeye ne dersin? Bu tarz içerik arayan çok firma var. Ya da Courseria gibi web sitelerine içeriğini satabilirsin. İyi de para var.

Reklam yöneticisi: Pazarlama stratejilerine hakimsen, firmaların ya da kişilerin online mecralarına aldıkları reklamları yönetebilirsin.

Editör: Bir yazar için olmazsa olmazdır iyi bir editör. Kitap, Web içeriği, yazılı olarak aklına gelen her noktada editörlüğünü konuşturabilirsin.

Sosyal medya yöneticisi: Hangimizin böyle bir yöneticiye ihtiyacı yok ki çılgınlar gibi? Sosyal medya yönetimi günümüzün ihtiyaç duyulan işlerinin başında geliyor artık. Tabii hakkıyla yapmak gerekir. Öyle hafife alınacak bir iş değil.

Online asistan: Siri gibi bir şey. Çalıştığın kişinin veya kurumun takvimini uzaktan kumandalı bir şekilde yöneteceksin. Ne dersin?

Amazon satışçısı: Bildiğimiz Amazon, sattığı bazı ürünlerde tedarikçilerle çalışıyormuş. Bu tedarikçi neden sen olmayasın?

 

 

 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.