Ruslar, Çeşme’yi Saint-Tropez yapacak

Rus milyarder Prokhorov, Çeşme Altınkum’da Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan işletme yapacak. Gözde turizm merkezi, dünyaca ünlü Saint-Tropez gibi olacak

Rus milyarder Prokhorov’un Çeşme’de yatırım yapmak için kurduğu Windguru şirketinin Genel Müdürü Kerim Özsoydan hedeflerini anlatırken, “Başımıza konan talih kuşunu üç yıldır bekletiyoruz” diyor. Özsoydan’la eğer kaçırmazsak talih kuşunun arkasından hangi kuşların gelebileceğini, Rus milyarderin Çeşme düşlerini konuştuk

Ruslar, Çeşme’yi Saint-Tropez yapacak

TÜRKİYE gündemine Çeşme’ye 20 mankenle tatil yaptığı haberiyle gelse de, Rusya’nın ikinci, Forbes’in 2010 listesine göre dünyanın 39. zengini Mikhail Prokhorov, Türkiye’de ilk yatırımını gerçekleştirmek için artık sabırsızlanıyor.
Bunun iki nedeni var. İlki, yaklaşık üç yıl önce Çeşme Altınkum bölgesinde 20 milyon dolara aldıkları arazi üzerinde tüm projelerini hazırlamış ve yatırıma hazır olmaları.
Ünlü milyarderin Türkiye’de kurduğu Windguru şirketinin Genel Müdürü Kerim Özsoydan, Prokhorov’un Çeşme’de, Saint- Tropez modeli yaratmayı hedeflediğini söyledi.
Tabii planları Turizm Bakanlığı’ndan onaylanırsa.
Prokhorov üç yıldır sözkonusu alanda Bakanlığın plan yapmasını bekliyor.
Prokhorov, elbette bu yatırımla para kazanmayı hedefliyor ve Türkiye’nin de bu konuda titiz davranması doğru.
Ama en azından ne yapıp yapamayacaklarını bilmek istiyorlar.
Bir yandan yabancı yatırımcı çekmek için 40 takla atar ve hele şu sıralar bunu pek beceremezken öte yandan dünyanın sayılı zenginini üç yıldır bekleten bir rahatlığımız da var bizim.
* * *
Özsoydan’la devasa arazide buluştuk.
Arazi uçsuz bucaksız görünüyor.
Şimdilik burada bir beach club yer alıyor.
Deniz, yeşillik. Alan tam bir cennet..
Özsoydan oldukça heyecanlı.
Yatırım ne zaman başlayacak?
Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bakanlığın bölgedeki plan çalışmalarını tamamlamasını bekliyoruz. Biz de binlik ve beş binlik planları birkaç gün önce Turizm Bakanlığı’na teslim ettik. Planların onaylanmasından sonra hemen kazmayı vuracak aşamadayız.
Yaklaşık bir ay önce görüştüğüm Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çeşme’de 8 ayrı turizm merkezi çalışması yürüttüklerini özellikle Altınkum bölgesindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini vurgulamıştı. Size ait arazi de bu bölge içinde yer alıyor...
Biliyorsunuz, bakanlık önce bir plan çalışması yaptı, Danıştay iptal etti. Üç yıldır planlama çalışmalarını bekliyoruz. Biz kendi hazırlıklarımızı da tamamlayarak teslim ettik.
Nasıl bir otel planlıyor sunuz ne kadarlık bir yatırım olacak?
400-500 yataklı bir otel hedefliyoruz. Türkiye’de eşi olmayan bir yatırım planlıyoruz. İlk etapta 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak.
Böyle diyerek yüksek katlı, bol betonlu, bol yıldızlı bir gökdelen dikmezsiniz umarım.
Hayır. Proje hazır. Proje dünyanın en ünlü mimarlık şirketlerinden biri olan Woods&Baget tarafından tasarlandı. Yüksek katlı olmayan, arazinin eğimiyle doğru orantılı, denizden bakıldığında yalnızca yeşil alanların görüldüğü bir mimari olacak. Burayı yalnızca bir otel olarak değil, deniz sporları merkezi olarak planlıyoruz.
Otelin işletmeciliğini kim yapacak, belli mi?
Henüz değil. Dünyanın önde gelen gruplarıyla görüşmeler yapılıyor. Sonuçta o da bir dünya devi olacaktır. Ama bazı prensiplerimiz belli. Mesela, anlaşmaya otelin yaz kış açık kalması şartını koyacağız. Çeşme’nin termal avantajını değerlendirerek, 12 aya yayılan sezon hedefliyoruz.

Ruslar, Çeşme’yi Saint-Tropez yapacak

Çeşme bu yatırımla uçacak
Çeşme’yi kışında canlandıracak önemli bir etki yaratacak.
Evet, hani derler ya, Çeşme uçacak diye. Bu yatırımla hakikatten uçacak.
Arazileri ucuza aldığınız, Çeşme’nin değilse bile Prokhorov’un bu yolla uçacağı söyleniyor.
Üç yıl önce 175 dönüm arazi için 20 milyon dolar ödendi. Aynı rahiçten arazi aldık. Bunun nesi ucuz, Çeşme’nin rayicini biz aldığımız fiyatlarla yükselttik.
Prokhorov’un bu Türkiye’deki ilk yatırımı mı ?
Evet ilk yatırımı ve bir an önce başlamak için sabırsızlanıyoruz. Ama benim sabırsızlığımın nedeni başka.Ruslar, Çeşme’yi Saint-Tropez yapacak

Altınkum sahillerine 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak

Siz, niye sabırsızlanıyorsunuz?
Otelimiz hazır. Bu yatırımın er ya da geç gerçekleşeceğini biliyoruz. Asıl bundan sonra gelecek Rus yatırımcıların yatırımları önemli. Prokhorov’un, Rusya’daki tüm zengin çevresi de Çeşme’ye akacak.
Prokhorov onlara sürekli Çeşme’yi Saint- Tropez gibi yapacağını, burayı Rusya’nın yanı başındaki cennete çevireceğini söylüyor. İçlerindeyim biliyorum, Çeşme’yi gören, biz de hangi yatırımı yapsak diye konuşuyor. Ayrıca arazimiz içinde 10 -15 super lüks villa yapacağız. Bu villalar da Rusya’nın önde gelen zenginlerine satılacak. Akla gelmeyecek yatırımlar Çeşme’ye gelebilir. Bu sadece bir başlangıç olacak. Diğer Rus milyarderleri de Çeşme’ye getirdik mi, Çeşme’nin uçacağından eminim.
Uçarken, eldeki yatırımcı kaçmasın da...
Kaçmaz ama şöyle de bir durum var ki anlamak pek kolay değil.
Bir yandan Türkiye yabancı yatırımcı çekebilmek için büyük çaba harcıyor, işte özel yatırım ajansları kuruluyor. Hele şu kriz döneminde yabancı yatırımcıyı mumla arar hale geldik. Öte yandan ayağımıza kadar gelmiş, dünyanın sayılı zenginini bir turizm yatırımı için üç yıldır bekletiyoruz.
Dünyanın sayılı zengini ve birçok alanda yatırımları varken Çeşme’yi de yakından takip ediyor diyorsunuz.
İnanamazsınız, yılda dört beş kez geliyor. Çünkü aynı zamanda tam bir spor çılgını. Deniz sporlarına çok meraklı, sudan hiç çıkmaz ve Çeşme’ye aşık. Her türlü deniz sporunu profesyonel olarak yapıyor. Burayı da dünyanın önde gelen su sporu merkezlerinden biri yapmaya kararlı.

Ruslar, Çeşme’yi Saint-Tropez yapacak

Maden milyarderi
Mikhail Dmitrievitch Prokhorov dünyanın sayılı zengin ve girişimcilerinden. Rusya’nın ikinci zengini , 2010 Forbes listesine göre 13.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 39. zengini. Nikel ve altın madenciliği başta olmak üzere madencilikle büyüyen Prokhorov’a ait grubun dünyanın çeşitli yerlerinde enerji ve turizm yatırımları bulunuyor.

Rus Festivali düzenledik
Kerim Özsoydan, Çeşme’nin umudu Rus yatırımcının desteğiyle tatil cennetinde Rus festivali düzenlediklerini, deniz sporları şampiyonlukları yapıldığını, dans yarışması düzenlendiğini ve ülkenin önemli işadamlarının da buraya geldiğini anlattı.
Özsoydan, hepsi birbirinden zengin olan Rus işadamlarının Çeşme’yi çok beğendiklerini de sözlerine ekledi.