Şanlıurfa’da efsaneyle gerçek iç içe...

Şanlıurfa’da efsaneyle gerçek iç içe...

Şanlıurfa’ya her gidişimde, Prag ya da Budapeşte gibi Avrupa başkentlerine ilk gittiğimde dinlediğim, binlerce yıl öncesine dair fantastik hikâyeleri anımsarım. Yalnız önemli bir farkla... Oralarda şehir turu alan turistlere, rehberlerin anlattıkları menkıbeleri, Urfa’da devletin ve bürokrasinin önde gelenlerinin ağzından dinleriz.
Milliyet’in “Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım” toplantısı için pazar gününü geçirdiğimiz son Urfa gezimizde de farklı olmayacağını biliyordum; yine de Urfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın dergisinde STK’larla yenen barış yemeğiyle ilgili şu satırları görünce, şaşırmaktan kendimi alamadım: “Kardeşini yakan Nemrut değil, Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan kuş ol.”

Balıklıgöl efsanesi
Neyse ki merakım uzun sürmedi. Toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le çay içmeye gittiğimiz Balıklıgöl’de, bu cümlenin detaylarını kentin ileri gelenlerinden öğrendim: “Hz. İbrahim, tek Tanrı inancından dolayı Nemrut tarafından ateşe atıldığında, bir mucize sonucu ateş suya, odunlar balıklara dönüşür...”
Urfa’ya her gidişimde mutlaka beni götürdükleri ve balıklara yem verdiğim Balıklıgöl efsanesi böyle işte. Burası, İbrahim Peygamber’in doğduğuna inanılan mağara, ateşe atıldığı yer ve çevresindeki pek çok cami ve medreseyle, kentin ruhani ve turistik merkezi.

Fakıbaba’nın sofrasında...
Aynı akşam Urfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın konuğu olarak bir mağaradayız. Kentin sıcağından bunalmışken birden buzdolabına girmiş gibi olduğumuz müthiş etkileyici bir atmosfer. Son yıllarda buldukları küçüklü-büyüklü 70 mağaradan biriymiş.
Alttaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi bizler yer sofrasında yemeklerimizi yerken, Fakıbaba ayakta, efsaneyle gerçeği ayırt etmekte zaman zaman zorlandığımız öyle şeyler anlattı ki:
“Her şehrin farklı bir ruhu vardır. Burada mistik bir hava var. Dünyanın en eski tapınağının olduğu, İbrahim Peygamber’in doğduğu şehir burası. Yakup Peygamber ve Musa Peygamber de burada doğmuş. İnsan boyutundaki ilk insan heykelini burada benim Urfalı atalarım yapmış.
Göbeklitepe’deki kazılar, dünya tarihini değiştirdi. Düne kadar insanlık tarihi 11 bin 500 yıl öncesine kadar biliniyordu. Göbeklitepe’de bulunan tapınak 12 bin yıllık. İnsanlar önce göçer, sonra yerleşik düzene geçip tarımla uğraşır tezi de böylelikle çürüyor. İnsanlar yerleşik düzene geçmeden önce bir ibadethane kurmuşlar...”
Fakıbaba 2 dönemdir Belediye Başkanı. İlk dönem AKP’den seçilmişti; 2. dönem bağımsız. 4 ay önce yine AKP’ye geçmiş.