YENİ İNGİLTERE

İngiltere’de Liberal Demokratlarla koalisyon kuran Muhafazakâr David Cameron, “10 Numara”ya girmeden yaptığı ilk konuşmada, “Kontrolün halkta olmasını ve politikacıların asla efendileri olmamasını sağlamamız gerekiyor” dedi


YENİ İNGİLTERECameron, Clegg ile ilk ortak basın toplantısında, “Sadece yeni siyasetçiler değil, yeni bir siyaseti de açıklıyoruz. Uzun süreli ve güçlü bir hükümet olacağız” dedi.Clegg, basın toplantısında, “Bugüne kadar rakiptik, şimdi iş arkadaşıyız” dedi. İkili sonra Başbakanlık olan Downing Caddesi “10 numara”ya girdi.

İngiltere’de 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, Liberal Demokrat Parti ile birlikte kurduğu koalisyon hükümetini şekillendirmeye başladı. 
Yeni hükümetin Başbakan Yardımcılığı görevini koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg üstlenirken, kabinede dört Liberal Demokrat Partili bakan daha yer alacak. Dün açıklanan kabinenin önemli bakanlıkları şöyle: Başbakan David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Dışişleri Bakanı William Hague, Maliye Bakanı George Osbourne, Savunma Bakanı Liam Fox, İçişleri Bakanı Theresa May, Adalet Bakanı Kenneth Clarke, Sağlık Bakanı Andrew Lansley.

Güvenlik Konseyi kuruluyor
David Cameron ayrıca, başbakanlık koltuğuna oturur oturmaz bir Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) oluşturma kararı aldı. 
13 yıllık İşçi Partisi iktidarına son veren yeni hükümet, İngiltere’de İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana kurulan ilk koalisyon hükümeti oldu. Muhafazakârlarla Liberal Demokratlar ise ilk kez koalisyon ortağı oldu. İki parti de, yaklaşık 5 gün süren koalisyon pazarlıklarında bazı politikalarından taviz vermek zorunda kaldı. Buna göre, Muhafazakâr Parti, Liberal Demokratların parlamento üyelerinin 5 yıllık sabit bir dönem için seçimi ve gelir vergisinin yükseltilmesi gibi taleplerine ‘evet’ dedi.
Liberal Demokratlar da, AB dışından gelen göçmenlerin sayısında sınırlamaya gidilmesi ve AB’ye herhangi bir yetki devri konusunda referanduma gidilmesi gibi Muhafazakârların taleplerini kabul etti. Koalisyon anlaşmasında yer alan maddelerden bazıları şunlar:
-  Gelecek yıl İngiltere’deki kamu hizmetlerinden 6 milyar sterlin kesinti yapılacak.
-  50 gün içinde yeni bütçe hazırlanacak.
-  Düşük gelirliler üzerindeki vergi yükü hafifletilecek.
-  Euro Bölgesi’ne girilmesi planı yok.
-  AB ile ilgili kararlar alınırken, referanduma gidilecek.
-  AB ülkeleri dışından kabul edilecek göçmen sayısı sınırlandırılacak.
-  Parlamento 5 yıllık sabit bir dönem için görevde kalacak.

 

Dövmeli ‘first-lady’
43 yaşındaki David Cameron, son  200 yıldır İngiltere’yi yöneten en genç başbakan oldu. Soyu kraliyet ailesine dayanan Oxford mezunu Cameron 2000’de Muhafazakâr Parti’nin başına geçmesinin ardından “halka yakın”  bir görüntü çizdi. Yeni “first-lady” Samantha da eşi David gibi aristokrat bir aileden geliyor. Bir baronetin (baronun alt unvanı) kızı olan   39 yaşındaki first-lady halen bir lüks markanın yaratıcı direktörlüğünü yapıyor. “Sam-Cam” olarak anılan Samantha Cameron ülkenin ilk dövmeli first-lady’si; ayak bileğinde bir yunus dövmesi var. Cameron çiftinin 3 çocuğu bulunuyordu ancak engelli oğulları Ivan geçen yıl 6 yaşındayken öldü.

 

Türkiye dostu Dışişleri Bakanı
İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı William Hague, partisi muhalefetteyken de “gölge dışişleri bakanı” olarak görev yapıyordu. Hague, bu dönemde Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen açıklamalarıyla tanınıyor. İngiltere’de Ekim 2008’de “Türkiye’nin Muhafazakâr Partili Dostları” grubunun açılış törenine katılan Hague, burada yaptığı konuşmada, “Muhafazakâr Parti, Türkiye’nin AB üyeliğini kuvvetle destekliyor” demişti. Hague, “Türkiye’nin uluslararası platformda etkin bir oyuncu olduğunu belirterek, iktidar olduklarında Türkiye’nin AB üyeliğini kuvvetle destekleyeceklerini” söylemişti.
Ancak, iktidara gelen Muhafazakâr Parti Türkiye’nin AB’ye üye olmasını desteklese de, AB anlaşmalarıyla ilgili kararlar konusunda referandum planlıyor. Bunun da Türkiye’nin AB’ye umudunu zora sokacağı belirtiliyor.

 

İnsanların yeniden güveneceği bir sistem kurmak istiyorum
İngiltere’nin yeni Başbakanı David Cameron, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’ten hükümeti kurma görevini aldıktan sonra Başbakanlık Konutu önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Yeni hükümetten bahsetmeden önce, giden hükümet hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. 10 yıl öncesine kıyasla ülkemiz içeride daha açık, dışarıda daha merhametli haldedir. Hepimiz buna minnettar olmalıyız.
Tüm ülke adına, kendini uzun yıllar kamu hizmetine adadığı için görevden ayrılan başbakana saygılarımı sunmak isterim.
Önümüzdeki günlere gelince, hiçbir partinin çoğunluğa sahip olmadığı bir parlamentomuz, derin ve acil sorunlarımız var, büyük bir bütçe açığı, karmaşık sosyal sorunlar ve reformdan geçmesi gereken bir siyasi sistem.  Bu nedenlerden ötürü Muhafazakârlarla Libelar Demokratlar arasında tam bir koalisyon kurmayı amaçlıyorum. Muhtaç olduğumuz güçlü, istikrarlı, iyi ve saygın hükümeti oluşturmanın doğru yolunun bu olduğuna inanıyorum.
Clegg ve ben, partiler arasındaki farklılıkları bir kenara bırakıp kamu yararı ve ulusal çıkarlar için sıkı çalışmak isteyen liderleriz.
Önümüzdeki görevlerden biri siyasi sistemimize yeniden güven tesis etmek olacaktır. Evet, bunun için masrafları temizlememiz; parlamentoyu reformdan geçirmemiz; kontrolün halkta olmasını ve politikacıların her zaman onların hizmetkarı olmasını, asla efendileri olmamasını sağlamamız gerekiyor.
Ancak gerçek değişim hükümetin tek başına yapabileceği bir şey değildir. Gerçek değişim, herkesin bir araya gelip, birlikte çalışmasıyla; hepimizin kendimize, ailemize, çevremizdekilere ve diğerlerine karşı sorumluluklarımızı yerine getirmemizle gerçekleşir.
İngiltere’de daha fazla sorumluluk sahibi bir toplumun inşa edilmesine katkıda bulunmak istiyorum. ‘Yetkilerim neler?’ demek yerine ‘Sorumluluklarım neler?’ diye soracağımız bir toplum.
Hükümetimiz özgürlük, adalet ve sorumluluk değerleri üzerine kurulu olacak.
Emeği ödüllendiren bir ekonomi; ailelerin ve toplulukların daha güçlü olduğu bir toplum; insanların güveneceği ve saygı duyacağı bir siyasi sistem istiyorum.”

Eşi İspanyol
İlk kez 2005’te milletvekili seçilen 43 yaşındaki Clegg, 2 yıl sonra Liberal Demokratlaın lideri oldu. Cambridge Üniversitesi’nde sosyal antropoloji eğitimi alan Clegg, eğitimini ABD ve Belçika’da sürdürdü. İspanyol vatandaşı hukukçu Miriam Gonzales Durantez ile evli olan Clegg’in 3 çocuğu var.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: