Pazar

29.05.2016 - 02:30

Yeni moda kızıl biralar

İngilizlerin ve Belçikalıların ünlü “ale” biraları Türkiye’de de büyük ölçekte üretilmeye başlandı. Ale’ler, kehribar rengi Amber’ler, pastörize edilmemiş biralar derken yelpazemiz hayli genişledi

Sitene Ekle
Şişedeki balık  |  Mehmet Yalçın myalcin@tnn.net Tüm Yazıları »

Bir bira çeşidi... Yakın zamana kadar gazetelerin en popüler köşelerinden biri bulmaca sütunlarıydı ve sık sık üç harfli bir bira çeşidi sorulurdu. Türk insanı kendisini tatmadan “ale” diye bir bira türü olduğunu bu bulmacalar sayesinde öğrendi. “Eyl” diye okunan bu bira türü aslında tarihin en eski çağlarından beri üretilen biraydı. Ama ne zaman ki 1800’lerde soğutma teknolojileri gelişmişti, Almancada “depo” anlamına gelen “lager” diye bir bira tipi daha çıktı ve ale’in pabucunu dama attı.

Eski biralar ağır, bulanık, tok içimli birer sıvı iken, lager tipi biralar altın sarısı renkte, bol köpüklü ve hafif içimliydi. Almanların ve Çeklerin geliştirdiği lager biralar zamanla dünyayı kapladı, o kadar ki ale üretimi yüzde 5’lere kadar indi. Ve ale, İngiltere ile Belçika gibi bu birada uzman olan ülkelerin dışında pek bilinmeyen, marjinal bir bira türüne dönüştü.

En büyük bira üreticimiz Efes’in ale türü üç birayı ardı ardına çıkarması, o yüzden büyük bir sansasyon yarattı. Gerçi daha önce de İstanbul’daki Taps ve Bosphorus Brewery ile Muğla’daki Gara Guzu da ale türü biralar çıkardı ama bu biralar büyük ölçekte ilk kez üretiliyordu. Efes’in üç ale’i, pastörize edilmemiş bir birası, Tuborg’un kızıl renkli Amber’i derken, bira dünyası hayli hareketlendi.

İngilizler birayı kahvaltıda içermiş

Bugün bira alkollü bir içecek olarak değerlendiriliyor ama İngiltere’de bir asır öncesine kadar ortalama bir emekçi sabah kahvaltısını bir maşrapa ale ve jambonlu çavdar ekmeğiyle yaparmış. Hardalı da bolca sürer, hem doyar hem içini ısıtırmış. Bugün İngiltere’de yaşlı nesil hâlâ ale’i adeta bir çorba içercesine, biraz da doymak için içiyor. Arpanın yoğunluğunu ve şerbetçiotunun burukluğunu iyi hissettiren bu tok içimli biradan iki-üç taneyi arka arkaya ılık ılık deviriyor, arada da belki biraz kuruyemiş, cips ya da tuzlu kraker yiyor. Zira bira tankının üzerinden verilen maya ile mayalanan, çoğu kez filtre ve pastörize edilmeden, imalathane civarındaki pub’larda içilen ale, yoğun kıvamlı ve bol mayalı bir bira.

Belçika da geleneksel olarak bu birayı içiyor, zira soğuk iklimli bu ülke bağları ve şarapları olmadığından birasını yüksek alkollü üretip onu yemek içkisi olarak tüketiyor. Zaten Avrupa da “Biracı Avrupa-Şarapçı Avrupa” olarak ikiye ayrılıyor, şarap üretemeyen ülkelerde halkın ana içkisi bira oluyor. Bu ülkelerde bir ithal malı olan şarabı ise kibar ve zengin zümre içiyor.

Biz ise Türkiye’de birayı bu çeşitlerle tanımadık. Osmanlı döneminde, 1800’lerin ikinci yarısında kurulan imalathaneler dönemin modası olan lager tarzında biralar yaptılar. Arkadan gelen Tekel, Efes ve Tuborg da bu tarz biralar ürettiler. Ve bu sayede Türkiye’de bira denince akla iyice soğuk içilen, sarışın, bol köpüklü ve ferahlatıcı bir sıvı geldi hep.

Tuborg’un bir lager olsa da daha kuvvetli tarzda, hafif kavrulmuş maltlardan yaptığı Amber’i ile Efes’in White, Amber ve Red Ale’leri Avrupa bira kültürünün köklü biralarının Türkiye versiyonları. Normal sarışın biralardan daha dolgunlar, yemekle yudumlanmaya da daha uygunlar.

Servislerine özen gösterilmeli

Ancak bu daha kuvvetli biraların, normal lager biralar kadar soğutulmaması şart. O zaman bunların özel bukelerini pek hissetmiyor, damağınız da soğuktan büzüldüğünden tadlarını alamıyorsunuz. Deyim yerindeyse “gurme” biraları bunlar, servislerine özen gösterilmesi de şart.

Bakalım yıllarca bulmacalarda okuduğumuz, şimdi de kadehlerimize dolan ale’leri sevecek miyiz? Bakalım “Türk’ün birayla imtihanı”nda ale aşaması nasıl sonuçlanacak? Pek çok gıda ve içecekte olduğu gibi birada da olduğu varsayılan ve yavan lezzetlerden hoşlandığı iddia edilen “Türk damak tadı” bu biralara nasıl tepki verecek? 

 

İlk olimpiyat oyunları nerede düzenlenmiştir?
©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.