FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİNDE HURÛFÎLİK KONUŞULDU

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİNDE HURÛFÎLİK KONUŞULDU

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği “Hurûfîliğin Türk Edebiyatına Etkileri” konulu konferans, Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
TOBB Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Usluer’in katıldığı konferansa ilgi büyük oldu.
Doç. Dr. Fatih Usluer, Hurûfîlik ve Hurûfîliğin kurucusu Fazlullah Esterâbâdî hakkında bilgiler vererek konuşmasına başladı. Hurûfîliğin bir tarikat değil felsefe olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Usluer, bu konuda yanlış algının düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.
İlk harflerin Allah’ın “ol” emriyle yaratıldığını belirten Usluer; isimler ve harfler, sıfatlar ve isimler arasındaki ilişkilere dikkat çekti. Hurûfîlerce kutsal olarak kabul edilen 28 ve 32 sayılarının insan vücudunda, özellikle insanın yüzünde nasıl göründüğünü de anlatan Doç. Dr. Fatih Usluer, son olarak verdiği bilgileri Nesîmî’nin bir gazeli üzerinde uygulamalı olarak gösterdi.
Konferans, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş’un, Doç. Dr. Fatih Usluer’e teşekkür belgesini takdim etmesiyle son buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber