Yıllar sonra tekrar görüyor

İzmir’de 15 yaşındaki Erkan Gümüş, işitme ve görme engelli olarak dünyaya geldi.


Yıllar sonra tekrar görüyorYıllar sonra tekrar görüyor

İZMİR DHA

Önceleri sağ gözü gören, daha sonra bu gözünü de kaybeden zeka geriliği bulunan Erkan’a yardım elini Kent Hastanesi uzattı. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, Opr. Dr. Safiye Küçükgül, Opr. Dr. Filiz Kuzum Akyol tarafından gerçekleştirilen ‘vitrektomi’ adı verilen üç saatlik ameliyatla sağ gözü yeniden görmeye başladı.
Bu operasyonun ardından günlük ihtiyaçlarını tek başına giderebilen genç ve ailesi büyük sevinç yaşadı. Anne Azize Gümüş, oğlunun eğitimini de bıraktığı yerden devam ettireceğini söyledi, “Yıllar sonra tekrar görmeye başladı, bundan daha büyük mutluluk ne olabilir ki” dedi. Prof. Dr. Kaan Ünlü, “Gözünün arka tarafına girerek göz sinirlerini onardık” diye konuştu.

Gerçeğini aratmadı
İzmir Özel Fatih İlköğretim Okulu’nda yangın ve deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar katıldı. Senaryo gereği ders saatinde önce deprem meydana geldi. Alarmların çalmasıyla birlikte çocuklar sıraların yanlarındaki yaşam boşluklarına başlarını koruyacak şekilde ve cenin pozisyonunda yattı, sarsıntının geçmesi beklendi. İkinci alarmla yangın merdivenlerinden okul bahçesine inildi. Bu sırada yaralanan bazı öğrenciler de binadan çıkarıldı, açık alanda oluşturulan ilkyardım biriminde tedaviye alındı, durumu ağır olanlar hastaneye götürüldü. Tatbikatın ikinci bölümünde yangına hazırlık yapıldı. Okul bahçesinde yakılan ateş, görevliler tarafından yangın tüpleriyle söndürüldü. Başarılı bir şekilde tamamlanan, gerçeği aratmayan tatbikatta heyecan dolu anlar yaşandı.

METAŞ için yaptıklarına teşekkür
Türkiye Demir-Çelik Üreticileri Derneği, Yaşar Topluluğu Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’a, 1990’lı yıllarda sektörün liderlerinden olan ancak mali darboğaza düşüp bir süre sonra kapanan METAŞ’ın kurtarılması için yaptığı katkılar nedeniyle plaket verdi. Dernek Başkanı Bayram Yusuf Aslan, sektörn, küresel ekenomik krizin etkilerini geride bırakmaya başladığını söyledi. Aslan, demir çelikte 2010’u yüzde 71 kapasiteyle çalışarak, 29 milyon ton üretimle kapattıklarını, bu yıl hedeflerinin 35 milyona ulaşmak olduğunu vurguladı.


Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: