Eğitim

10.07.2017 - 11:45 | Son Güncelleme: 10.07.2017-17:46

YÖKDİL sınavı sona erdi.. Peki YÖKDİL soru ve cevapları ne zaman açıklanacak?..

Yükseköğretim tarihinde ilk "alana özgü dil sınavı" olan ve ikinci kez düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı sona erdi. Yapılan YÖKDİL sınavının ardından adaylar en çok merak ettiği sorulardan biri soru ve cevapların ne zaman açıklanacağı oldu. Peki YÖKDİL soru ve cevapları ne zaman açıklanacak?.. İşte yanıtı...

Sitene Ekle

Yükseköğretim tarihinde ilk "alana özgü dil sınavı" olan  ve ikinci kez düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı sona  erdi. Sınav, 30 ildeki 35 sınav merkezinde saat 09.30'da başladı ve  adaylardan çoktan seçmeli 80 soruyu 180 dakikada yanıtlamaları istendi.

Değerlendirilme, 100 puan üzerinden yalnızca doğru cevaplar dikkate  alınarak yapılacak. Yanlış yanıtlar sınav sonucuna etki etmeyecek.

Yapılan YÖKDİL sınavının sonuçları "yokdil.yok.gov.tr" adresinden açıklanacak.

YÖKDİL SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YÖKDİL sınavı soru ve ceVaplarının ne zaman açıklanacağı henüz belli olmadı. YÖK´ten YÖKDİL sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

İlk akademik dil sınavı

Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil  Sınavı'nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce,  Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik "akademik yabancı  dil sınavı" niteliği taşıyor.

YÖK tarafından yürütülen YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara  üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçirildi. Sınav soruları Ankara  Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi  tarafından yapıldı.

Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik  sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi  seviyesini ölçmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterlilik puanı  istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

 


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX