Dünya
28.01.2016 - 20:49 | Son Güncelleme: 28.01.2016-22:28

YPG Cerablus'ta saldırıya geçiyor!

YPG Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'nin insani güvenli bölge kurmak istediği Cerablus-Azez hattına operasyona mı hazırlanıyor? YPG yetkililerine göre örgütün planı bu yönde.

Sitene Ekle
98 km uzunluğundaki alan Türkiye sınırında IŞİD'in kontrolündeki son parça. Ankara, burada ABD desteğiyle insani güvenli bölge kurma amacında olduğu belirtmiş, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Fırat'ın batısına geçişini kırmızı çizgi olarak ilan etmişti.
 
YPG'li kaynaklara göre örgüt, IŞİD'in elindeki bu hatta saldırmayı planlıyor.
 
Reuters'a konuşan YPG'li yetkili, Fırat'ı geçip Gaziantep'in Karkamış ilçesi karşısındaki Cerablus ve Menbic'e saldıracakları yönündeki planı teyit etti.
 
Kilis'in karşısında muhalif kontrolündeki Azez'in de planlarına dahil olduğunu belirtti. Bölge kaynakları, harekatın bu hafta içinde başlayabileceğini duyurmuştu. YPG'li yetkili, bunun doğru olmayabileceğini söyledi, tarih vermekten kaçındı.
 
YPG destekli Suriye Demokratik Güçleri daha önce Menbic'e bağlı Tişrin barajını ele geçirmişti. Olası saldırıların Suriye Demokratik Güçleri kapsamında mı yoksa YPG kapsamında mı yapılacağı ise belirsiz.
 
Belirsiz olan bir diğer nokta da Ankara'nın bu olası plana karşı nasıl bir tavır alacağı...
 
Kaynak: CNN Türk

Hayalindeki tatil için Butik Oteller’de yerin hazır!


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Eski paraları inceleyen bilim dalına ne ad verilir?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.