Cumartesi

09.09.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.09.2017-2:30

Zaman Marmara’ya yaramamış

Yaşayan Marmara Festivali’nde yer alan fotoğraflar Marmara’nın bir zamanlar cam gibi olan suyunda büyük beyaz köpekbalığının bile yaşadığını fazlasıyla kanıtlıyor

Sitene Ekle

Gökhan Karakaş / gokhan.karakaş@milliyet.com.tr

Dünyada bir ülkeye ait tek deniz özelliğiyle eşsiz güzellikleri barındıran Marmara Denizi için halen bir şeyler yapılacağını düşünenler her yıl Yaşayan Marmara Festivali’ni düzenliyor. Ülkemizin ilk balıkadam kulübü olan Caddebostan’daki Türk Balıkadamlar Kulübü, yıllar önce Marmara’da çekilen fotoğraflarla yakın zamanda çekilen fotoğrafları bir araya getirdi. 40 yıl önce cam gibi suya sahip Marmara’da büyük beyaz köpekbalıklarının bile yüzdüğünü kanıtlayan fotoğraflar, Türk Balık Adamlar Kulübü’nün gezici sergisinde denizseverlerle buluşuyor.

İlk adı Propontis

Marmara Denizi, 7 büyük kentteki 25 milyon insanın atıklarıyla hızla kirleniyor. Karadeniz’e çıkmadan önceki deniz anlamına gelen Propontis adıyla anılan Marmara’nın rengi son yıllarda belirgin olarak değişti. Derinliklerinde halen yüzlerce tür canlının yaşadığına dikkat çekmek isteyen Türk Balıkadamlar Spor Kulübü, dalgıçları bir festivalle sualtına indiriyor. Türkiye’nin en başarılı sualtı görüntü uzmanları Yaşayan Marmara Festivali için indikleri derinliklerde, kirlenmeye rağmen yaşayan canlıları görüntüleyerek bir anlamda satha çıkarıyor.

Türk Balık Adamlar Spor Kulübü’nden Mehmet Öztabak’ın derlediği 64 eski fotoğraf, “Marmara’da bir zamanlar neler varmış?” dedirtiyor. İstanbul’un Prens Adaları’nda yaşayan vatandaşlarımızın ilgisiyle Marmara’nın derinlikleri 1960’lardan itibaren görüntüleniyor.

Geçmişi ve bugünü

1958 yılında çekilen ilk Marmara fotoğrafının ardından pek çok sualtı gönüllüsü derinlere indi. 
Eski ve yeni 128 fotoğraf aynı sergide buluştu. Nurdoğan Özkaya, Bedros Kılıçcan ve Zareh Magar’ın ardından Ateş Evirgen, İlker Acar, Cenk Ceylanoğlu, Bengiz Özdereli, Tamer Günal, Özmen Öztürk, Recep Şen, Alp Baranok, Saadettin Aşkın, Mert Gökalp, Serco Ekşiyan, Saki Ugurlu ve Ali Ethem Keskin gibi isimler Marmara’yı görüntülüyor. Gezici sergi bu yıl boyunca İstanbul’daki çeşitli üniversitelerin ve alışveriş merkezlerinin salonlarında sualtı severleriyle buluşacak. 

 

 


©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.