16.06.2017 14:32 | Son Güncelleme:
AA

Zekeriya Öz'ün 33 bin liralık otel faturasını Akın İpek ödedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Koza-İpek Holding yöneticileri hakkında FETÖ kapsamında hazırladığı iddianamede, İpek ailesinin Marmaris'teki Angel's Peninsula adlı otelinde, firari eski savcı Zekeriya Öz, hakkında FETÖ'den işlem yapılan eski Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay ile Hakan Şükür, bazı gazeteciler ve iş adamları kaldı. Ailesiyle birlikte 30 Haziran-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında bu otelde konaklayan ve kayıtlara ismi "Hasan Sezer" olarak işlenen eski savcı Öz'ün 33 bin 881 liralık masrafı, holding tarafından karşılandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Koza-İpek Holding  yöneticileri hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında hazırladığı  iddianamede, İpek ailesinin "sahibi oldukları şirketlerin imkanlarını FETÖ  üyelerine kullandırdıkları" belirtildi.   İddianameye göre, İpek ailesinin Marmaris'teki Angel's Peninsula adlı  otelinde, firari eski savcı Zekeriya Öz, hakkında FETÖ'den işlem yapılan eski  Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay ile Hakan Şükür, bazı gazeteciler ve iş adamları  kaldı.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının dün mahkemeye gönderdiği, FETÖ çatı  davasının firari sanığı Hamdi Akın İpek ve İpek ailesinin diğer fertlerinin  şüpheli olduğu iddianamede, "İpek ailesinin, sahibi oldukları şirketlerin  imkanlarını FETÖ üyelerine kullandırdıkları" belirtildi.

 İddianamede, şüphelilerin sahibi oldukları Angel's Peninsula isimli  otelde, haklarında FETÖ üyeliği nedeniyle işlem yapılmış birçok kişiyi misafir  olarak ağırladıkları ifade edilerek, firari savcı Zekeriya Öz ve eski Ankara  Emniyet Müdürü Kadir Ay ile Hakan Şükür, Verdal Hosta, Tarık Toros, Erhan  Başyurt, Atalay Demirci, Mehmet Katırcı ve Boydak ailesi buna örnek gösterildi.

HASAN SEZER OLARAK KAYDA GEÇTİ!   

 İddianameye göre, FETÖ şüphelisi eski firari savcı Zekeriya Öz, 30  Haziran-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında ailesiyle birlikte holdinge bağlı ATP  İnşaat Otelcilik A.Ş'ye ait Angel's Peninsula isimli otelde "Hasan Sezer" ismi  ile kaldı. İncelenen faturalara göre, 33 bin 881 lira 38 kuruş otel ücreti, Koza  İpek Holding tarafından ödendi.

 Yine, FETÖ şüphelisi eski Ankara İl Emniyet Müdürü Kadir Ay da 8-18  Ağustos 2013 arasında ailesiyle beraber aynı otelde kaldı. Otel ücreti 15 bin 31  lirayı yine holding ödedi.  Koza Altın A.Ş'nin Bergama, Gümüşhane, Eskişehir gibi birçok ilde  bulunan binaları da FETÖ ile irtibatlı kişi veya kuruluşlara değerinin çok  altında bedellerle kiralandı. Şirketin taşınmazlarını kullanan birçok kuruluşun faaliyetleri, FETÖ  ile irtibatları nedeniyle kanun hükmünde kararnamelerle sonlandırıldı.

İddianameye göre, soruşturma sırasında Angel's Peninsula otelinin bazı  personelinin tanık olarak beyanına başvuruldu.   Buna göre 2011'den Aralık 2015'e kadar ön büro ekip şefliği yapan Zeki  Balcı, "Hakan Şükür ve Kadir Ay'ın otelde isimsiz olarak kaldığını düşündüğünü"  ifade etti, eski savcı Zekeriya Öz'ün ise "başkasına ait bir kimlik vererek  otelde konakladığını" söyledi. Balcı, şu beyanda bulundu: "Hakan Şükür hemen hemen her sene gelerek otelimizde konaklardı.  İsimsiz kalıp kalmadığını bilmiyorum. Kadir Ay'ın ise Muğla Emniyet Müdürüyken  bir sefer ve Ankara Emniyet Müdürlüğünden alındıktan sonra 2015 içerisinde bir  sefer olmak üzere iki sefer otelimizde kaldığını biliyorum. Kadir Ay'ı Muğla  Emniyet Müdürüyken otelden ayrılışında gördüm. Göz aşinalığım vardı. İkinci  seferde ise otelimizin asansöründe gördüm. Zekeriya Öz ise nargile kafede  otururken Tekin Bey ve Hasan Burak Sertcan ile tavla oynamak istediğini bana  söyledi. Bunun üzerine Burak Bey'i aradım, onlar da görüşmek istemediler ve  'geçiştir' dediler. Neden görüşmek istemediklerini yorumlayamadım."

Balcı ayrıca, Hamdi Akın İpek'in, sahibi olduğu medya grubunun  çalışanları Tarık Toros, Erhan Başyurt, Murat Uzun, Adem Yavuz Arslan ve Fatih  Karaca geldiğinde, birlikte tekne turuna çıktıklarını ve marinada denize  girdiklerini de anlattı.

  AY OPERASYONU BİLİYOR MUYDU?

Aynı otelin resepsiyonisti Mona Atkan da Kadir Ay'ın değişik  zamanlarda otelde ailesiyle konakladığını ifade etti. İsimsiz olarak otelde bulunan Ay'ın, Ağustos 2015'in son günlerinde,  Oktay Üçkardeş ve Hakan Şükür ile konakladığını, çıkış tarihlerinin belli  olmadığını söyleyen Atkan, şunları anlattı: "1 Eylül 2015'te benim görev yaptığım bir sırada, 04.00 ile 05.00  saatleri arasında gelen çağrıya baktığımda Kadir Ay isimli kişi, çıkış  yapacaklarına dair talimatı bana bildirdi. Sistemde herhangi bir isim olmadığı  için ben çıkış işlemi yapmadım. Transfer için araç ayarlaması yapılmadı. Büyük  ihtimalle kendisine ait araç gelerek ailesi ile birlikte otelimizden ayrıldılar.  Ertesi gün otele görevime geldiğimde Koza-İpek Holdinge operasyon yapıldığını  öğrendik. Kadir Ay'ın otelimizden ayrılması ile ilgili 'Acaba operasyonun  yapılacağını biliyor muydu da otelimizden kaçar gibi ayrıldı' şeklinde dedikodu  da yapıldı." Yine otelde "Maliye grubu" diye adlandırılan 50 kadar kişinin Ekim  2012'de 2-3 gün konakladıklarını, bu kişilerin ücret ödemediğini, faturaların  holdinge kesildiğini anlatan Atkan, Bank Asya yöneticileri olarak bilinen 70-75  kişinin de Nisan 2013'te otelde kaldıklarını ifade etti.

ÖZ'ÜN BİLGİLERİ SİSTEMDEN SİLİNMEK İSTENDİ 

 Otelde daha önce giderlerden sorumlu olan tanık Gül Çetinkol da otelde  protokolden birçok kişinin kaldığını belirterek, "Bunların ücreti Hasan Burak  Sertcan'ın (iddianamenin şüphelilerinden) ve diğer yöneticilerin talimatı ile  Koza Holdingin ve ATP Koza Turizmin adına fatura düzenlenerek ödeme yapılır. Yani  protokolün bir kısmı, kendi ücretlerini ödemezler. Bunların ücretlerini Koza  Holdinge bağlı şirketler öder." dedi.  Çetinkol, eski savcı Zekeriya Öz'ün 30 Haziran-8 Temmuz 2013 arasında  "Hasan Sezer" kimliğiyle otelde kaldığını, hiçbir ücret ödemediğini bildirerek,  "Şahıs kendisi hiçbir ücret ödememiş, Koza İpek Holding A.Ş. tarafından konaklama  bedeli, ekstra harcama bedeli ve diğer harcamalardan oluşan toplam 33 bin 881  lira 38 kuruş fatura ödenmiştir." bilgisini verdi.  Bununla ilgili toplam 40 sayfa evrak teslim eden Çetinkol,  adisyonların altında "Hasan Sezer" ve "Meryem Sezer" ile Hakan ve Zeynep Şükür'ün  imzalarının bulunduğunu, otelin Operasyon Müdürü Funda Saka'nın faturaların  holdinge kesilmesi ve bilgisayar kayıtlarından silinmesi talimatı verdiğini  anlattı.  Çetinkol, "Kimi sildirmeye çalıştıklarını öğrenmeye çalıştığımda,  otelde esas kalanın Zekeriya Öz olduğunu anladım." dedi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5